Заклещихме туристите по морето в ремонти

Такава е гледката точно срещу входа на резиденция “Евксиноград” в началото на сезона.

Тежка техника, тръби, дупки, затворени улици и купища строителни материали посрещат гостите

Лъснаха центъра на Варна, Бургас и комплексите, но местности тънат в строителен прахоляк до есента

Забрана за всички дейности до есента

С недовършени ремонти, посрещаме туристите по морето и това лято. Във Варна спират всички строителни дейности, докъдето са стигнали от 15 май, а в ги Бургас замразяват месец по-късно - от средата на юни.

Така морската ни столица ще открие летния сезон с две лица. Едното е приветливата централна пешеходна зона, която от средата на май за първи се мие два пъти седмично, обагрената в шарени цветя Морска градина, озеленените крайбрежни алеи в комплексите. Съвсем друг вид имат курортните местности на север от града, където са пръснати десетки семейни хотелчета и се предлагат вили под наем.

От месеци улиците в “Чайка”, “Евксиноград”, “Траката” са разкопани от ВиК. Добрата кауза да се прокара канализация там, където липсва, се дави в проектантски грешки, недостиг на работници и просрочия. В навечерието на лятото хората се чудят как ще посрещат туристи сред строителния прахоляк по разораните улици. Изпълнителите на ВиК масово започват копки, без да поставят коректни информационни табели, което предизвиква допълнителен хаос. След като приключат, оставят трасетата покрити с едър чакъл.

ВиК периодично затваря главния път към Траката. Там копките ще продължат до края на юли.

Преди дни, след срещи между кмета Благомир Коцев, ВиК и изпълнители, стана ясно, че възстановяването на нормалната настилка ще се прави след сезона и то на малка част от вътрешните улици. Възмутени жители на “Траката” започнаха протестна подписка и на 16 май ще блокират пътя Варна-Златни пясъци с искане да имат нормални условия за живот и бизнес. “Това лято ще е много слабо, кой ще дойде да почива в такива условия - да диша прах и да си троши колата на път за плажа?! Ще понесем и имиджови щети. Колкото и малко да са гостите, те ще си тръгнат разочаровани, а живата реклама е най-силна, независимо с какъв знак”, обобщиха ситуацията стопани на хотелчета и вили под наем.

Извън ВиК проекта, който засяга и други райони като околовръстното шосе във Варна, строителството в курортите е забранено от 15 май, гласи заповед на кмета. Тя касае Златни пясъци, Св. св. Константин и Елена и местностите “Чайка”, “Прибой” и “Манастирски рид”. До 1 октомври там не могат да се извършват строително-монтажни работи, нито да се движат бетоновози и друга тежка механизация. Санкциите са солидни - от 1000 до 10 000 лв. за граждани и от 10 000 до 50 000 лв. за фирми.

За разлика от преди 10-15 години, в комплексите вече почти няма строителна активност. Правят се предимно ремонти, които приключват и по рано от срока в заповедта. Тази година алеите на Златни пясъци бяха озеленени и с подновена настилка още за Великден, който даде ранен старт на сезона. Част от бараките бяха премахнати, останалите отварят поетапно, а първите туристи - румънци и немци, се радват на зареждащи разходки край морето и по потъналите в зеленина вътрешни алеи. По-зле изглежда съседната курортна зона Кабакум, която от десетилетия е отделена от Златните заради свлачището на Трифон Зарезан. По пътя към обширната плажна ивица зее огромен изкоп на бъдеща голяма сграда. Той ще трябва да бъде замразен до есента, но няма да е приятна гледка за очите на летовниците. Големи кранове стърчат и в покрайнините на Св. св. Константин и Елена, но бъдещите блокове там вече са опаковани, а центърът на комплекса грее преди празника на 21 май, който ще бъде отбелязан с 5-дневен фестивал.

На този фон, на юг, имат малко повече време. Строителството в Бургас замръзва от средата на юни. Забраната е по време на летния сезон да се работи по направата на жилищни сгради и да се смущава почивката на туристите. “Строителство спира от 15 юни до 30 август. В докладна записка, тази забрана бе гласувана от общинския съвет и ще се спази. Изключение правят само обекти, които са по европейски проекти”, каза пред “Труд news” Чанка Коралска, заместник-кмет по строителството в Община Бургас.

В Созопол пък месец по-рано от срока бе приключен ремонтът на моста над река Равадинска. Предишната конструкция на моста имаше две тръби, които не можеха да осигурят проводимостта на водата дори при средни количества на валежите. При по-интензивни валежи се стигаше до заливане на прилежащите на реката терени, на пътното платно, на частните имоти в близост.

На брега на морето ултра и ол инклузив 

 

Изгодни ваканции до средата на юни, 79 лева на Сънито

 

Паркирането от 14 до 25 лв. на ден

Около 20 лв. за цял ден паркинг ще плащаме по курортите край Варна.

Евтини ваканции предлагат отворилите рано заради Великден сезонни хотели на Златни пясъци. До средата на юни ол инклузив нощувки се предлагат масово между 50 и 70 лв. В най-елитните хотели с модерни СПА-центрове на брега на морето ултра и ол инклузив изхранване цените достигат до 180-195 лв. Повечето хотели дават за този период и промоция от 1 безплатна нощувка при резервирани 6.

От средата на юни, когато ще отворят и хотелите във вътрешността на курорта, цените скачат от 75 до 260 лв., а след това до 20-24 август най-евтините оферти започват от 110 лв. и достигат до 360 лв. за нощувка. Най-скъпо е на първа линия, но там в пакета влизат 2 шезлонга и чадър на плажа, за които иначе туристите от други обекти броят по 30 лв. на ден. Независимо от категорията на хотела, на Златни пясъци престоят с кола навсякъде е платен.

Паркирането е между 15 и 20 лв. на ден, а в голям неохраняем паркинг към апартхотели на първа линия е 25 лв., но и с опция за час от 3 лв.

Изгодни цени предлагат отворилите хотели в най-големия курорт по морето - Слънчев бряг. През юни има нощувки за 79 лева, като в тази цена влиза и ползването на басейн и на паркинг.

222 лева е нощувка за двама в четиризвезден хотел плюс аквапарк и ол инклузив. 238 лева струва студиото, толкова е и стая за двама със страничен изглед море. Апартамент с изглед море е вече 298 лева.

В Бургас нощувката в три звездните хотели в момента е 74-96 лева. Срещу 58 лева за нощ може да се преспи в стая за гости.

Откриват градските плажове в морската столица на 24 май

Чадър и шезлонг ще струват по 6 лв.

 

На Кабакум вече поставят плетени чадъри по обширния плаж.

След основно почистване градските плажове във Варна ще бъдат открити на 24 май. От празничния ден по ивиците ще започнат да дежурят първите спасители и плажни медици. Това лято чадърът и шезлонгът ще се продават за 6 лв., след като през последните 10 г. цената им бе закована на 5 лв. Повишение се очаква и на останалите ивици по Черноморието, тъй като таксите, които държавата изисква от концесионерите, са се повишили с 25 на сто за последните 2 г.

Без стопани и това лято ще останат част от популярните плажове в региона. За най-посещаваните 10 областната администрация вече обяви обществена поръчка за осигуряване на спасители. Прогнозната ѝ стойност е 270 000 лв., а избраният изпълнител ще трябва да разкрие 10 поста с по най-малко двама спасители, които да работят ежедневно от 8 до 18 ч до 15 септември. Осигурени от държавата гардове ще има на Фичоза, Буните, Камчия, Шкорпиловци, Карадере.

Откриване на сезона

 

Варна чака Нощта на музеите, Бургас - Джулая

Самолети от Полша, Великобритания, Германия и не само

 

Посрещането на изгрева на 1 юли традиционно дава началото на морските дни у нас.

Във Варна туристическият сезон ще бъде открит официално в Европейската нощ на музеите - 18 май. Концертът “И лятото дойде” започва в 19 часа на входа на Морската градина при вход свободен. Шоуто ще бъде подсилено с лазерно шоу и специални ефекти, съобщиха от Общината. Преди концерта, от 17 ч ще има тематична безплатна туристическа обиколка с професионален гид, посветена на старите варненски хотели. Желаещите ще чуят интересни детайли за гранд-хотелите “Ню Йорк”, “Мусала”, “Лондон”, “Париж”, чиито здания днес са архитектурни паметници. Турът ще продължи през пристанището, морските бани и ще приключи до ресторант “Морско казино”.

Летният туристически сезон в Бургас ще бъде открит на 1 юли, когато всички посрещат Джулая.

Спасители на ивицата ще има месец по-рано - още от 1 юни. Първоначално, морските стражи ще бъдат двама - една обходна двойка, която ще бди за сигурността на първите плажуващи. До края на месеца, ще заработят всички постове на ивиците в залива.

Все още не е уточнено работното време на спасителите. До дни ще стане ясно дали то ще е от 8 ч до 18 ч, или от 9 ч до 18.30 ч.

На Северния плаж в Бургас и това лято ще има общо 11 поста, както и много атракции - джетове, плажен тенис, плажен волейбол и куп магазини за сувенири.

Очаква се силен сезон и много гости от страната и чужбина. На летището нон-стоп вече кацат самолети от Полша, Великобритания, Германия и много други държави, от 1 юни трафикът се засилва.


В ход е инвестиционната програма

 

Банско разкопа улици, но посреща с по-ниски цени

 

Лудница през август за джаз фестивала

Разкопани са улици и строителни машини работят активно в Банско.

Светлана Василева
Труд news, Благоевград

Веднага след приключването на активния зимен сезон община Банско стартира изпълнението си на инвестиционната си програма. Разкопани са улици и строителни машини работят активно.

В момента се реализира третия етап на обновлението на улица “Пирин”, както и по улица “Захари Стоянов”. По ул. “Лазар Томов” се извършва асфалтиране и оформяне на тротоари и паркинг.

ВиК ЕООД Благоевград извършва реконструкция на водопроводната мрежа на улица “Попово езеро” в Добринище. В село Осеново се извършва реконструкция на водопроводната мрежа. На същата улица Община Банско ще подмени напоителния тръбопровод след което предстои изграждане на уличната настилка.

През лятото десетки хотели тук хлопват кепенци и персонала заминава за българското море. Останалите хотелиери или ремонтират базите си или посрещат летните туристи.

Цените са доста атрактивни през летния сезон в планинския курорт. Стартират от 35 лева по къщите, а по хотелите започват от 60 лева нагоре. Луксозно може да се изкара в Банско срещу 300 лева за три дни до пет дни, в зависимост от категорията на базата. В цените влизат закуски, басейни и паркинг.

Август е най-активният сезон и за Банско, когато се провежда джаз фестивалът. Ремонтите вървят успоредно и няма как да не се случат, те едва ли ще затруднят туристите, казва местната администрация. Прави се за добро и по-уреден курорт, заявяват от кметството.

Туроператорите откриват сезона на 1 юни

 

Тапите за Гърция - на границата, в дефилето и край Симитли

Тапите за Гърция това лято ще бъдат сериозни в Кресненското дефиле и край Симитли, това показа голямото пътуване преди дни по Великденските празници. На границата нямаше, защото съседите ни вдигнаха бариерите на тол таксите и не взимаха пари на нашенци за пътя. Но това няма да продължи през цялото лято.

 

Особено натоварено ще бъде съботно-неделните дни, когато за Гърция тръгват и туристите от Пиринско по схемата за ден на море. Туроператорите откриват сезона на 1 юни. Хиляди ще щурмуват Бяло море, билетът е 30 лева отиване и връщане.
На Кулата-Промахон през лятото се получава и голямо струпване от автобуси с туристи пътуващи от Украйна, Македония, Румъния.

В Кресненското дефиле се оказа, че ниската скорост от 50 км в час и ограничителните колчета формират големи задръствания, така че и там пътуващите ще трябва да се въоръжат с търпение.

Другата гореща точка е край Симитли където се слива потока от Банско и Гърция. Последното завръщане на нашенци показа, че 20-тина километра се взимат за 2часа и половина.

Въпреки това резервациите на българите в Гърция показват, че почиващите това лято ще бъдат доста повече от миналата година. Масовата цена за нощувка в Северна Гърция за юни , юли и август варира от 100 до 150 евро на апартамент или студио или къща, където могат да почиват от минимум 4 до 8 души.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения