Очакват над 250 000 посетители на Дванадесетия събор на овцевъдите край Велико Търново 

Специална транспортна схема и обществен транспорт облекчават трафика към Петропавловския манастир от 24 до 26 май

Над 250 000 посетители от цялата страна се очакват на дванадесетото издание на Националния събор на овцевъдите от 24 до 26 май край Петропавловския манастир до град Лясковец, обл. Велико Търново. Най-голямото и атрактивно пролетно събитие ще събере на едно място бранша, почитателите на народния бит и творчество, любителите на здравословните фермерски храни и на старовремските кулинарни традиции. Трите дни ще са истински празник на българското, съчетаващ поминък, традиции и фолклор!

Националният събор на овцевъдите в България провежда ежегодно край Патропавловския манастир от 2011 година. Събитието се организира от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) и Фондация „Наследство в бъдещето“, със съдействието на Министерството на земеделието и храните на Република България и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица. Медийни партньори са Българската телеграфна агенция, Българското национално радио и Радио Веселина.

На площ от 1300 кв. м., в най-мащабното изложение на чистопородни животни, ще бъде представено разнообразието на автохтонни, местни и редки породи овце и кози отглеждани у нас. В три специализирани зони животновъди ще покажат селектирани животни от над 30 породи. Край Петропавловския манастир ще има изложение на селскостопанска техника, оборудване, фуражи, специализирана литература и медикаменти за животновъдството. Ще могат да се видят изложби на овчарски кучета, елитни коне, магарета, както и редки животни – камили, лами, алпаки и др.  

Фермери от цялата страна ще мерят сили в атрактивни състезания по ръчна стрижба (24 май, 14,00-15,00 ч. и 25 май, 14,30-15,30 ч. ) и доене (25 май, 15,30-16,30 ч.). 

Отново ще се търсят козите с най-дълъг косъм (25 май, 16,30-17,30 ч.), а на 26 май, неделя, от 11,00 ч. ще е състезанието за най-тежък коч с награда от 1000 лева.  

Най-силните коне отглеждани в България ще се състезават в теглене на товари в събота, 25 май, като за първи път подобно състезание ще има и за магарета. 

Новост ще е и надпреварата по майсторско рязане на овчи суджук, която ще ръководи кулинарния спец Ути Бъчваров. Състезанието ще е на 24 май от  13,00 ч., а два часа по-рано майсторът-гастроном ще направи и състезание по обезкостяване на агнета.

Под мотото „Българските храни от български суровини“ ще е традиционното за събора изложение на  фермерски продукти от овче и козе мляко и месо. В него ще участват над 30 животновъди, преработващи собствено мляко. През трите дни на събора в специално обособена зона за директни продажби те ще предлагат богата гама продукти.

За производителите в първия ден на събора, 24 май, ще има и конкурс за най-хубаво сирене, кашкавал, кисело мляко и оригинален продукт от овче/козе мляко. Първокласните фермерски продукти ще получат Златен медал за вкус и качество и графичен знак-еталон, който ще може да се поставя върху опаковката.  

На събора ще може да се види и производството на млечни храни по автентични и съвременни технологии.  В тях рамо до рамо ще се включат майстори, съхранили и възродили стари, вековни рецепти и експерти по иновациите.

От 24 до 26 май край Петропавловския манастир ще има зони за директни продажби с качествени био храни и напитки, празничен курбан с Ути Бъчваров, демонстрации на старовремска кухня, чевермета, разнообразни кулинарни зони, изложение на занаяти, народни веселби и нестинари.

Старият бит и традиции от различни краища на страната ще „оживеят“ в етно възстановката „ЧифликЪт“. Там посетителите ще могат да се включат в мобилни арт работилници и различни демонстрации. Интересни занимания и образователни игри очакват най-малките в Детската творителница. Бойните умения на старите българи в три спектакъла ще представи Прабългарската школа за оцеляване Бага- Тур .

В дните на събора на две сцени ще се проведе Национален фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“. В дванадесетото му издание над 3 000 изпълнители-самодейците ще представят фолклор от всички етнографски области на страната, а за запалените по българските народни ритми ще има хоротеки. 

Вълнуващи ще са празничните концерти, в които ще се включат Жечка Сланинкова, Лилия Семкова (24 май, 19,00 ч. ), Николина Чакърдъкова и Неврокопския танцов ансамбъл (25  май, 19,30 ч. ),  Иво Папазов- Ибряма и оркестър „Тракия“ (26 май, 13,00 – 17,00 ч.),. 

За облекчаване на пътния трафик в дните на събора, със съдействието на областния управител на област Велико Търново Ивайло Здравков,  ОДМВР – Велико Търново, Областно пътно управление – Велико Търново, РДПБЗН – Велико Търново, Областен отдел „Автомобилна администрация“ – Велико Търново, общините Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец и фирми-превозвачи, е разработена специална транспортна схема и е осигурен безплатен обществен транспорт. 
В близост до терена на събитието ще са обособени няколко паркинг зони с капацитет 15 000 автомобила.

За избягване на задръстванията и тапите организаторите препоръчват използването на обществен транспорт и съобразяване с временната организация на движението, за която стриктно ще следят компетентните органи.   

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони