Розберг спечели лудо състезание

Mercedes AMG Petronas F1 Team's German driver Nico Rosberg crosses the finish line and celebrates winning the Belgian Formula One Grand Prix at the Spa-Francorchamps circuit in Spa on August 28, 2016. / AFP PHOTO / JOHN THYS / ALTERNATIVE CROP

Нико Розберг спечели най-лудото състезание във Формула 1 през сезона. С триумфа в Гран при на Белгия обаче не успя да задмине съотборника си в "Мерцедес" Люис Хамилтън в генералното класиране. Световният шампион стартира 21-ви, но завърши трети и удържа върха.

В белгийската жега още в първия завой се сблъскаха двете ферарита - Себастиян Фетел и Кими Райконен. Четвъртата обиколка се оказа последна за Паскал Верлайн, който удари твърде бавния Дженсън Бътън. Кевин Магнусен пък катастрофира тежко в шестия рунд и бе закаран в болница, но няма нищо сериозно. Тогава състезанието спря за 17 минути и всички се прибраха в бокса. Именно този принудителен стоп помогна на Хамилтън да се изкачи с доста позиции напред.

След това стартиралият първи Розберг успя да удържи върха. Втори в класирането остана Даниел Рикиардо с "Ред Бул". Разликата между Хамилтън и Розберг на върха в генералната класация е само 9 точки. За Розберг победата бе под №6 през сезона, а до края на сезона остават още осем старта. В тях феновете на Формула 1 вероятно ще видят един от най-лютите двубои в историята.

"Благодаря на невероятните белгийски фенове, които ме подкрепяха през целия уикенд", каза Хамилтън.

"Спечелих едно прекрасно и лудо състезание - добави Розберг. - Фактът, че Люис стартира 21-ви, ми помогна много. Следващата седмица на "Монца" ще е още по-напечено."