Forbes: Великобритания прехвърли танкове Challenger 2 в Украйна без допълнителна броня

Военният наблюдател Дейвид Акс съобщи, че Великобритания е прехвърлила в Украйна танкове Challenger 2 без допълнителни комплекти броня, съобщава Forbes.

„Обединеното кралство дари на Украйна 14 71-тонни танка Challenger 2. 82-ра бригада на украинските въздушно-десантни сили е единственият потребител на 13-те оцелели танка, след като един беше унищожен по време на боевете около Роботине, в Южна Украйна, в края на миналото лято.

Challenger 2 е единственият танк на британската армия. И британците успешно го разположиха по време на водената от Америка инвазия в Ирак през 2003 г.

Четиримочният Challenger 2 обаче не е добър за Украйна. Има причини да вярваме, че Лондон е предложил тези 14 Challenger 2 само за да насърчи други страни от НАТО да дарят свои собствени, по-добри танкове: Leopard 2, Strv 122 и M-1.

Един от членовете на екипажа на украинския Challenger 2 каза пред The ​​Sun, че двигателят на танка с мощност 1200 конски сили е недостатъчен за 71-тонно превозно средство. Challenger 2 често затъват в меката почва на Украйна и се нуждаят от теглене от други Challenger или инженерни превозни средства.

В разгара на битката, когато тегленето не винаги е възможно, заседналият Challenger 2 е уязвим Challenger 2.

От първата си бойна кампания, в Босна през 90-те години на миналия век, Challenger 2 на британска служба винаги се е разполагал с допълнителна броня отстрани на корпуса и долната челна плоча. И с добра причина: тези места са местата, където основният Challenger 2, който е проектиран да се бие право напред, докато е вкопан , е най-уязвим.

Украйна никога не е получила тези допълнителни бронирани комплекти, вероятно защото допълнителните три тона тегло биха направили украинските Challenger 2 още по-малко мобилни на мека земя. Украинците вместо това са добавили лека летва броня към най-уязвимите аспекти на своите Challenger 2.

Решетките може да помогнат за смекчаване на ударите от дронове и ръчни противотанкови оръжия, но по-тежките боеприпаси трябва да избухнат точно през тях, пише още изданието.

120-милиметровото оръдие L30 на Challenger 2 е проблем. За разлика от гладкоцевните оръдия на съвременните западни танкове, L30 е нарезен. Боеприпасите му не са съвместими с други танкови оръдия, така че украинците трябва да поддържат отделна логистична система, само за да поддържат стрелба с 13 Challenger 2.

„Докато гладкоцевно танково оръдие L44 има полезен живот до 1500 изстрела, нарезното L30A1 се износва след 500 изстрела. Това е особено проблематично, тъй като 82-ра бригада — очевидно притеснена танковете й да затънат — ги държи на километри зад фронтовата линия и ги използва като мобилни гаубици .

Една гаубица много иска да стреля. Но това е нещо, което Challenger 2 не може да направи, без да износи основното си оръжие”, се казва в статията.

Досега Украйна е получила 71 Leopard 2s и подобни Strv 122s от европейски страни плюс 31 M-1s от Съединените щати — и се очаква да получи още 34 Leopard 2s и почти 200 Leopard 1s през следващата година. Но дори тези танкове са превъзхождани на брой от многото стотици Т-64 и Т-72 от съветски тип, които съставляват по-голямата част от украинския бронетанков корпус.

Всичко това означава, че 14 — сега 13 — Challenger 2 представляват грешка при закръгляване в бойния ред на Украйна.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа