Александър Везенков - В голямата игра

Един до голяма степен късметлийски кош на “Реал” (Мадрид) попречи на Александър Везенков да завърши с “отличен” сезона. Но освен трофей в Шампионската лига българската баскетболна гордост (доста условна, тъй като българският баскетбол няма никакъв принос в изграждането на играча) спечели всичко - най-полезен играч и топреализатор в Евролигата, шампион на Гърция с “Олимпиакос”...

Всичко, но в Европа. Ако ставаше въпрос за футбол, това щеше да означава, че играчът е на върха на света. Но меката на баскетбола е отвъд Океана. Отдавна са в историята годините, когато сърбите твърдяха, че Деян Бодирога е най-добрият играч в света и не е натрил носа на Майкъл Джордан само защото не е поискал да отиде в Америка. НБА е един от най-разпознаваемите спортни брандове на планетата, от десетилетия е символ на свръхкачествен и виртуозен баскетбол. И досега невероятните победи на “дрийм тима” на САЩ на олимпийските игри в Барселона през 1992-а са символ на разликата в играта тук и там.

В последните години положението всъщност не е точно такова, каквото беше едно време. “Лигата на извънземните” губи от чара си заради залитането по определен стил на игра и впечатлението, че не всички мачове от редовния сезон са кой знае колко важни - огромната част сякаш са по-скоро повод бащите да заведат децата на пуканки и биг мак за да се върти индустрията. А сред най-добрите вече има много играчи извън САЩ, макар че и преди фигури като Ману Джинобили и Дирк Новицки разбиваха мита, че “белите не могат да скачат”. През последния сезон камерунецът с френско гражданство Джоел Ембийд стана най-полезен в редовния сезон, а сърбинът Никола Йокич в плейофите, с което донесе и първата титла на “Денвър Нъгетс”. Преди две години над всички бе Янис Адетокумбо - грък с нигерийски баща, а от няколко сезона словенецът Лука Дончич чупи рекорди по различни показатели като обещание, че един ден ще е сред най-великите в историята. И това без да изброяваме сериозния контингент страхотни баскетболисти от най-различни страни, които не са в списъка на “супершампионите”.

Къде сред тях ще намери мястото си Александър Везенков? Спортист №1 на България реши да “скочи в дълбокото” и да приеме офертата на “Сакраменто Кингс”, с което ще стане вторият българин, играл в НБА. Първият е Георги Глушков, който попада във “Финикс Сънс” в средата на 80-е години. Оставя нелоши впечатления като център, но преобладаващите реакции отвъд Океана са, че трудно успява да се адаптира към огромната разлика в начина на живот зад “желязната завеса”.
Сега това не трябва да е фактор - наистина баскетболът в НБА донякъде е като друг спорт, но оттогава насам е имало твърде много “обмяна на опит”, за да говорим за културен шок. Европейските отбори са пълни с играчи от САЩ, които имат по някой и друг сезон в лигата, а най-добрите от Стария континент търсят изява (и повече пари) за Океана. Не рядкост дори приятелските мачове между най-добрите отбори от Евролигата и НБА.

Затова Везенков може да е спокоен - ако покаже топ уменията си на баскетболното игрище, със сигурност ще получи това, което му се полага. А българинът е сред най-авторитетните попълнения в състава на “Кралете”, които не крият, че искат да се намесят дори в борбата за титлата през следващия сезон. Въпреки че се включи в драфта още през 2017-а, Саша се реши да направи крачката вече като изграден играч. Различни отбори си продавата един на друг правата му, сред тях бяха “Бруклин Нетс” и “Кливланд Кавалиърс”, но той избра да смени “Барселона” с “Олимпиакос” и постигна почти всичко с гръцкия гранд. А пътуванията до САЩ остави за лятото - без никой да го задължава, Везенков се включваше в тренировъчни лагери с водещи кондиционни треньори, за да подобри физическата си подготовка и останалите аспекти от играта си.

Това даде резултат и през годините българинът се превърна от епизодичен герой в основен играч, а впоследствия и в перлата на “червено-белите” от Пирея. А попадането му в идеалния отбор на Евролигата миналата година доведе до първата оферта на “Сакраменто Кингс” към него. За разлика от “Бруклин” и “Кливланд”, “Кралете” явно разглеждава европейската звезда като истинско попълнение, а не като някой, чиито права могат да продадат в една от комплексните сделки, типични за НБА.

Първото предложение обаче не беше достатъчно уважително - заплата на Везенков щеше да е по-ниска от тази в “Олимпиакос”. Изявите му през последната кампания обаче явно са убедили шефовете в Калифорния, че си заслужава да инвестират повече в българина - договорът му е за три години на обща стойност 20 милиона долара. Това определено не е сред топ заплатите в НБА - за сравнение “Кралете” подновиха договора на звездата си Домантас Сабонис срещу $217 млн. за следващите пет години. Да, в Града на дърветата Везенков ще играе с друг баскетболен наследник - сина на литовската легенда Арвидас Сабонис. А в тима има и куп класни играчи, с които да се атакува поне място в плейофите. Но Саша знае как да се бори за мястото си - направи го в “Барселона”, после и в “Олимпиакос”. Защо да не успее и в НБА?

 

Има качества да намери мястото си

Поздравявам Сашо от сърце, много съм радостен от избора му, надявахме се да го направи и той го стори. Сега остава само да е здрав и съм убеден, че има качествата да намери своето място в отбора на “Сакраменто”. Редовният сезон в НБА е нещо много различно, но смятам, че именно в такива условия Сашо ще успее да се адаптира по-добре и скоро ще блести както го правеше в Евролигата.

Георги Глушков,  президент на БФБаскетбол

 

Ще ги превъзхожда с IQ

Ръководствата и треньорите в НБА започнаха да гледат повече към европейските играчи и да имат малко повече доверие. Нямам съмнение в качествата на Александър Везенков просто, защото го познавам и съм работил с него. Той ще ги превъзхожда интелектуално със своето IQ, това е извън всякакво съмнение, с издържливостта си, скоростта, с която играе, със стрелбата - много качества има. Въпросът е, че трябва да спечели тези играчи, които не се дават лесно. И трябва да ги накара да играят и за него, защото там са доста егоисти.

Росен Барчовски, селекционер на националния отбор

 

Ще пасне в отбора

Мисля, че Везенков ще пасне добре в нашия отбор. Гледал съм го, видях, че не дриблира много, но може да стреля отвсякъде, при това много добре. За такива хора винаги има място в лигата. Особено ако си 206 см и можеш да вкарваш отвсякъде, винаги ще има работа за теб в НБА.

Де'Аарън Фокс, гард на “Сакраменто Кингс”

Фенoвете ще скандират на български

Везенков едва ли може да очаква същата подкрепа от трибуните в Сакраменто, като тази, на която е свикнал в Пирея. Феновете в Гърция са пословични със страстта си, докато зрителите зад Океана са далеч по-сдържани и предвидими. Феновете на “Сакраменто Кингс” обаче имат свои начини да празнуват постиженията на любимците си и един от тях е скандирането “Light the beam!”, когато някой играч от тима прави силна вечер с много точки в противниковия кош. И вече са се подготвили с български превод “Запали лъча!”, което ще чуе Везенков от трибуните в първия си домакински мач с канонада от точни стрелби. Да, Саша е роден в Кипър, стана баскетболист в Гърция, но и в Калифорния знаят, че е българин.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Спорт