Доклад на Националния център по обществено здраве и анализи: Инсултът удря 50 000 българи за година

У нас буквално на всеки 10-15 минути човек бива покосен от мозъчен удар.

12 000 души са повалени от инфаркт през 2023 г., сочат официалните данни

И 20-годишни получават инсулти

Над 50 000 души са получили мозъчен инсулт през изминалата 2023 година, показва доклад на Националния център по обществено здраве и анализи, с който “Труд news” разполага.

Стряскащата статистика ни прави първенец по смъртност при тази диагноза в цяла Европа. Данните са допълнително тревожни заради факта, че удар покосява все по-млади хора във възрастовия диапазон 20-35 години.

“Нужен е по-задълбочен анализ от този, вероятно реалните цифри ще са още по-тревожни”, заяви пред “Труд news” д-р Георги Георгиев, зам.-председател на Асоциацията по инсулт и афазия.

За 2023 г. 50 213 души са регистрираните с мозъчен удар. Данните са от годишния доклад на Националния център по общественото здраве и анализи за предходната година. Цифрите обаче вероятно са много по-стряскащи, защото много хора така и не стигат до болница.

Невролози, ангажирани в различни дружества по инсулт, посочват, че при бърза реакция и със съвременните методи за лечение, преживяемостта след инсулт е по-висока. Заболяването обаче често оставя болните с тежки парализи, понякога приковани на легло до края на дните им.

“Докторите трябва да лекуват по правилата пациентите с инсулт, след което да им съдействат с насоки къде и как да провеждат рехабилитациите си. За жалост масово не се знае в кои болници се случва това, хората се лутат и губят ценно време”, каза пред “Труд news” Дорина Добрева от Асоциация по инсулт и афазия.

От Българското дружество по инсулт междувременно пресмятат, че у нас буквално на всеки 10-15 минути човек бива покосен от мозъчен удар.

При инфарктите ситуацията също е притеснителна. 12 хиляди нашенци са били повалени от сърдечен удар през изминалата 2023 година.

При сърдечно-съдовите болести също се наблюдава увеличение в случаите при хора под 35-годишна възраст.

От Българското дружество по кардиология настояват в най-скоро време да заработи национален план за сърдечно-съдовото здраве. Колективът на лекарите си е поставил за цел поне с 30% да спаднат случаите на преждевременна сърдечна смърт.

И кардиолози, и невролози отказват да се ангажират да изтъкват една-единствена конкретна причина за високия брой хора, повалени от инфаркт или инсулт. За тях факторите са много, а по думите им, българинът масово забравя и предпоставките за сърдечно-съдовите или мозъчните болести. Като например тютюнопушене, високи нива на стрес, чест прием на алкохол, системно обездвижване, затлъстяване, висок холестерол заради прием на богати на мазнини храни, както и висок прием на хидрогенираните растителни мазнини, които ударно навлязоха в хранителната индустрия и са неизменна част от промишлеността през последните две десетилетия.

При съмнение помолете пострадалия да повтори “Тревата е зелена”

Чатбот оказва първа помощ

Асоциация за инсулт и афазия, съвместно с Вайбър-България и здравното министерство създадоха информационен чатбот, който да оказва първа помощ, ако се съмняваме, че близък е получил инсулт.

В търсачката на Вайбър, когато изпишете ключовата дума “инсулт” ще ви се отвори подприложение. Кликвайки на него то автоматично започва да ви задава въпроси или да ви напътства какво да направите в тези толкова важни минути.

Като например: има ли замъгляване или загуба на едното око/двете очи, наблюдава ли се спонтанна загуба на памет или объркване, човекът залита ли, усеща ли позиви за повръщане, има ли гадене, появило ли се е остро главоболие. Според създателите на платформата бързият тест ще ориентира близките, за да могат бързо да отведат пострадалия към лечебно заведение.

Във въпросника за инсулт пише също: “Проверете състоянието, като помолите пострадалия да се усмихне. Усмивката му симетрична ли е? Не бива единият ъгъл на устната да е леко провиснал. След което помолете пострадалия да вдигне напред едновременно двете си ръце. Ако не успява - със сигурност лицето трябва незабавно да бъде прегледано от медицинско лице.

Невролозите са вписали като препоръка при съмнение за инсулт да попитате пострадалия може ли да повтори изречението “Тревата е зелена”. При потвърждение на който и да е от симптомите “Лице”, “Ръце” или “Говор”, незабавно позвънете на тел. 112.

Д-р Георги Георгиев пред “Труд news”: 350 000 българи живеят след удар, очакваме да станат милион

Димана Дойчинова
Труд News

- Д-р Георгиев, какви са изводите след участието ви в Третото издание на Европейския форум за живот след инсулт в Дъблин?

- Не искам да стряскам хората, но заплахата е голяма. Нека проследим данните за инсулта в Ирландия, съпоставени с тези на нашата страна. Правим това сравнение, защото страните ни са близки по популация. Ирландия има население от 5 милиона души, а в България населението е 6,4 милиона. За да съпоставим данните, ще цитираме информацията от Форума, представена като заболеваемост на 100 000 жители. В Ирландия за миналата година има регистрирани общо 5800 случая или 115,24 на 100 000, докато в България са регистрирани 49 853 случая или 745 на 100 000. Това означава, че у нас има почти 7 пъти по-висока заболеваемост, спрямо тази в Ирландия! Това са данни, които предоставя Националният център по обществено здраве и анализи, включващи всички случаи в страната - приети в болница (48 309) и такива, които не са хоспитализирани (1504). При тези данни ще направим още един паралел. В Ирландия са регистрирани 50 000 живеещи след инсулт. Тази цифра, колегите ни споделят с уговорката, че има немалка част от преживелите инсулт, които не са обхванати в регистъра. Ако екстраполираме данните, ще означава, че в момента в България има не по-малко от 350 000 души, живеещи след инсулт. Оценката на нашата асоциация е, че всеки 3-ти инсултноболен е необхванат от грижи след инсулт в страната. В последните 10 години броят на случаите не спада под 40 000. Така можем да очакваме достигане на почти 1 милион българи, преживели инсулт. Това е вече близо 1/6 от населението на страната.

- Какво да правят хората след инсулта, как да се лекуват?
- Инсултът е тежко, инвалидизиращо и скъпо заболяване. Той изключва от пазара на труда минимум един човек на всеки пациент, независимо от неговата възраст. Това е така, защото в България най-често член на семейството се грижи за болните в домашни условия. Инсултът е системен проблем. Това означава, че заболяването засяга комплексно цялата ни социално-икономическа и здравна система. Проблем е и голямото текучество в политическата среда през последните години. Това възпрепятства нормалния процес на работа и не ни позволява да извършваме по-големи стъпки. Ние се стремим да изградим постепенно значим масив от достоверна и точна информация, за да се избегнат спекулации и неточности. Знаете, всеки близък на човек с инсулт, веднага започва да търси в интернет за информация. Там за съжаление много често попада на невярна, неточна, непълна или спекулативна информация. Затова създадохме Инфобота, който работи в почти всички етапи от проблема. Друг пример е поддържания от нас Национален телефон за подкрепа - 0700 11 404. Ще завърша с това, че превенцията не се продава, профилактиката няма стойност, а промяната е дело на всеки един от нас!

Д-р Димитър Бошев, невролог в УМБАЛ - Бургас, пред “Труд news”: Има леко повишение на случаите за последните месеци

Мария Кехайова,
Труд news, Бургас

В Бургас има леко повишение на инсултите за последните месеци. Има контролируеми и неконтролируеми фактори, които водят до тях и това трябва да се знае от пациентите.

Пушенето, приемането на алкохол, храненето и намалената физическа активност, например, са сред контролируемите фактори. Диабетът, повишените липиди и хипертонията също могат да се контролират.

Наследствеността обаче е неконтролируема.

Вече има много информация за това тежко заболяване и хората трябва да се информират, за да се предпазят.

Мозъчно-съдов център в УМБАЛ “Св. Марина” е шанс за пациентите

Не стигат направленията за доболнична диагностика на рискови пациенти

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

Пациентите с мозъчен удар не намаляват, а сега, при рязка промяна на температурите, е най-рисковият сезон, сочат наблюденията на варненски невролози и лични лекари. Според тях, макар и единични, има случаи на хора около и под 40 г., които получават инсулт като усложнение след прекаран COVID.

Масово той докарва т. нар. мозъчна мъгла, дори и при младежи на 25-26 г. Симптомите ѝ са обърканост, лек световъртеж, забравяне и успешно могат да се лекуват с медикаменти. За да се изключи прединсултно състояние обаче, трябва преглед при невролог и изследване. Специалистите в доболничната помощ вече имат право да назначават скенер или ЯМР, но направленията са лимитирани и затова има листи на чакащите. Медици твърдят, че ЯМР осигурява най-добрата диагностика, защото улавя стари огнища на инсулт и съдови деменции, но заради ограниченията са принудени да насочват пациенти към хоспитализация, или те да си ги платят, за да не чакат месеци наред.

Заради бавенето често хора, които могат да бъдат спасени, получават масивни инсулти. Във Варна те могат да получат бърза и адекватна помощ, тъй като в УМБАЛ “Св. Марина” работи модерен мозъчно-съдов център с мултидисциплинарен екип.

Топлото време повишава кръвното

Инсулти и хипертонии зачестяват като последици от COVID-19

Светлана Василева,
Труд news, Благоевград

Тежките инсулти и хипертонии са зачестили в последната година, според наблюдения на благоевградски медици. Те смятат, че по-голямата част от тях са се отключили от прекарани по няколко боледувания от COVID-19. Сред получилите инсулти се наблюдава и падане на възрастовата граница. Зачестили са инсултите при по-млади хора на възраст от 39 години нагоре.

Според медиците и в момента в страната циркулира мутирал ковид, който се прекарва леко от болните, но страничните ефекти впоследствие са тежки. Появяват се хипертонии, които не се улавят навреме, не се лекуват и те водят до тежки инсулти. В последният месец благоевградските кардиолози пък отчитат рязък бум на болни с високо кръвно, което отдават на необичайното затопляне на времето.

“Още от месец март температурите се повишиха над 20 градуса, а организмите трудно се адаптират при толкова резки промени и това води до повишаване на кръвното налягане, инсулти или инфаркти, коментираха местните медици от Благоевград.

Във Велико Търново

Група за взаимопомощ помага на хора с тежката диагноза

Веселин Ангелов,
Труд news, Велико Търново

Регионална група за взаимопомощ на хора с инсулт е създадена във Велико Търново. Инициативата е на Община Велико Търново и Асоциация за инсулт и афазия.

“В тази структура хората могат да поставят въпроси към институциите, медицински и други експерти. Нашата община си сътрудничи с Асоциацията за инсулт и афазия. Заедно заставаме зад каузата животът след инсулт да бъде пълноценен, съзидателен, полезен за човека и обществото. Защото това е спасен живот, който заслужава да се живее пълноценно”, обясняват от кметската администрация.

Средно по около 1000 случая на мозъчносъдови болести се регистрират годишно във Великотърновска област или 3% от всички хоспитализирани в региона пациенти. Смъртността при инсулт в България е 12%, а едва 65% от регистрираните случаи са били транспортирани от спешната медицинска помощ.

“Оказва се, че болшинството от хората знаят какво е инсулт, но не и какви са начините за превенция. Затова трябва повече да се говори за това заболяване”, коментират невролози от старата столица.

 По думите им хората трябва да знаят първо, че един от основните рискови фактори - високото кръвно налягане” не бива да се подценява и трябва да се лекува, а това е лесно в днешно време.

“Сърдечно-съдови заболявания, аритмията може да бъде също сериозен рисков фактор. Важат и всички други постулати за неправилния живот. Хубавото е, че инсултът е различим и предотвратим. Разпознавайки симптомите, действайки правилно и бързо, можем да спасим човешки живот и най-вече да предпазим един човек от инвалидизация”, категорични са лекарите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения