Имагинерните и космогонични „Пътеки на времето“ на Владимир Пенев 

Президентът Румен Радев, Ангел Симеонов и Владимир Пенев

С всяко следващо арт събитие Музей-галерия „Анел“ се утвърждава като знаково пространство на столицата, където си дават среща и дишат в симбиоза различни жанрове на изкуството. На 5 март 2024 г. по повод откриването на изложбата „Пътеки на времето“, чийто автор е известният живописец Владимир Пенев, беше организиран изискан вернисаж, уважен от президента Румен Радев, Н. В. Симеон Втори и министъра на културата Кръстю Кръстев. Сред останалите гости бяха съветниците на президента – доц. Пламен Славов и Димитър Здравков, секретарят Илин Димитров, както и д-р Боян Ангелов – председател на СБП, член-кор. Иван Гранитски, проф. д.ик.н. Стоян Денчев, проф. д.п.н. Александра Куманова, проф. д.ф.н. Валери Стефанов, член-кор. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. д.из. Чавдар Попов, проф. Ивайло Мирчев, д-р Николай Василев; известните майстори на четката Емил Стойчев и Николай Янакиев, популярните поп изпълнители Васил Петров и Панайот Панайотов, писателите Петър Андасаров и Атанас Звездинов.

Гостите бяха приветствани от Ангел Симеонов – собственик на галерията, който в експозето си определи Владимир Пенев като многопластова, скромна, но в същото време изключително колоритна и много цветна личност. Той му посвети стихотворението си „Улицата“, обявявайки: „Някога нас ни събра улицата като метафора, философска категория и светоглед – виждате сега многообразието на градската улица в неговите картини“. Ангел Симеонов поздрави и дамите в залата със стихотворението „Българка“.

Изкуствоведът Пламена Димитрова-Рачева – куратор на изложбата, говори подробно за живописния магнетизъм на представените картини: „Владимир Пенев е художникът на имагинерните реалности, на съзерцанието и на живописната поезия. По-точно, той е ловецът на смисъла на думите, който улавя цвета на тяхната аура и образно го превръща във веществено състояние на духа. Той е талантлив и мечтателен пътешественик по пътеката на времето, живеещ в паралелни реалности и многопластови духовни и културни пластове. Между пустинята на усамотението и пътуването по течението на живота, той следва вертикалната пътека на себепознанието, която го отвежда до истините за съществуванието и до житейската мъдрост. В изобразителните пространства на картините му реалността е разпознаваема, но е поетично римувана в цвят и форми, трансформирана в техните безкрайни пластични проявления, понякога смесени с натурални природни материали, но винаги облечени в аристократично овладяна емоция“.

Пламена Димитрова-Рачева направи аналогии и препратки към поезията на Пеньо Пенев, защото в тази живопис образите асоциативно преминават през виденията по съдбовната пътека на времето: „Идейният ключ е в поезията на баща му, Пеньо Пенев – „Всеки своя пътека си има / Всеки бърза и търси човека“. Картините се разгръщат като осветени пространства на духа, организирани в цикли като „Брегът“, „Паднали небеса“, „Улицата“, „Остров за двама“, „Модели“, „Маса за двама“, „Залив“, „Измъчени чувства“.

Худ. Владимир Пенев. Островът на спомените

Худ. Владимир Пенев. Бряг за завръщане

Худ. Владимир Пенев. Нощни цветя

Президентът Румен Радев напомни, че двамата с Вл. Пенев са родени в Димитровград: „Горд съм, че моят град ражда изкуство на световно ниво! Откъде идва тази сила на въображение и пресъздаване на света? Може би от поезията на неговия баща, може би от онази епоха, наситена със неудържим устрем и всеотдайност да се строи, но в същото време и с реализъм, и с търсене на истината... Истинският оптимизъм е този, когато можеш да погледнеш във себе си и да откриеш същността и философията на живота – това виждам в тази невероятна изложба. Поздравявам организаторите, защото Музей-галерия „Анел“ се превърна в храм, в който българското изкуство е на почит“.

От своя страна, Владимир Пенев призна: „Художникът не е човек, който може да рисува, а който не може да не рисува“. Включените в изложбата 52 живописните платна могат да бъдат разгледани до 14 април 2024 г. 

В последвалата артистична програма се включиха Георги Черкин (пиано) и Боян Ангелов с поетичен поклон „Пеньо Пенев“ от неговата книга „П(р)освещения“, а член-кор. Иван Гранитски говори за съхранението на българската култура в това време на нихилизъм, загуба на идеали и безпаметство. Той определи два от портретите в изложбата като емблематични: на Пеньо Пенев и на Владимир Маяковски: „Тепърва България ще оценява поезията на Пеньо Пенев, както и създадените живописни храмове от Владимир Пенев“.

Финал на вечерта поставиха проф. д.ик.н. Стоян Денчев и проф. д.п.н. Александра Куманова. Те връчиха на официалните лица уникален том – 1800-страничен епохален труд Енциклопедия „Православието в България“ с автор проф. Милен Куманов. Книгите бяха приети с благодарност от президента Румен Радев, Н. В. Симеон Втори, министъра на културата Кръстю Кръстев и от поета и меценат на изкуствата Ангел Симеонов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура