Кулинарно училище „Д-р Емилова“: Нашите зелени суперхрани

Коприва, левурда, киселец, лобода – има и още зеленолистни, които ни дарява пролетта и българската щедра природа. Използвайте ги в смутита, сурово песто, пресни салати. А защо не и листа от глухарче?

Да присъстват всеки ден на трапезата

Зеленото трябва да присъства всеки ден на трапезата. Зелена салата или зелено смути песто, готвена храна - няма значение, във всички тях има ХЛОРОФИЛ - онзи зелен пигмент, който смайващо наподобява човешкия хемоглобин и затова го наричат „зелената кръв“. Копривата, лападът, левурдата, киселецът, лободата са истински суперхрани, богати на фитонутриенти и микроелементи. Да, левурдата, или българският див чесън е не по-малко ценен от зелената спирулина на прах, която е модерна добавка днес.  Защо да не сложите в сутрешното смути левурда вместо спирулина? Щедро прибавяйте в салатите пресен лук и чесън, зелени подправки – ако са от пазар и с чист произход е най-добре. Наричат хлорофила „строител на червени кръвни телца“, той подпомага сърдечно-съдовата система, ускорява детоксикацията на черния дроб, регулира дейността на червата, стимулира работата на имунната система…

Пролетните зеленолистни са богати и на кверцетин. Какво пък беше това? А да, едни от най-продаваните хранителни добавки в аптеките покрай пандемията. Но сега не става дума за тях, а за растителните съединения, наречени флавоноиди, едно от които е кверцетин. Те действат като „чистачи“ на токсини, бактерии и вируси в тялото, поглъщат и унищожават свободните радикали. А свободните радикали, знаете, предизвикват възпаления в организма. Кверцетин успешно се бори с възпаленията, доказано подпомага имунната система, доставя цинк директно в клетките и така усилва действието на витамин С. Облекчава алергиите, укрепва кръвоносните съдове, нормализира кръвното налягане. Не бързайте с таблетките кверцетин от аптеките, вместо това винаги купувайте зелен лук и чесън, които имат високо съдържание на кверцетин, а също салати, левурда, лобода, лапад…

Ето няколко интересни идеи за супер полезни храни със зеленолистни. С една уговорка: хората с проблеми с червата и бъбреците, имат подагра или артрит трябва да внимават с оксалатите в тях. 

Смути с коприва

Копривата със своите соли и минерали и особено желязо, ни помага да се справим с авитаминозата след дългата зима. Ако обичате копривата готвена, трябва да знаете, че 75 процента от хлорофила в нея се унищожава при топлинната обработка. Затова я измийте грижливо и я накиснете за един час във вода. В блендера нарежете киви, банан, круша и добавете шепа сурова коприва. Вместо половин чаша вода, може да сложите кокосово мляко. Поръсете със смлян сусам – за здрави кости. 

Песто от коприва и левурда

Наричат левурдата  още див чесън или мечи лук, защото е първата храна на мечките, които стават от зимен сън. Тя им помага да възстановят силите си като пречиства кръвта им. Същото чудотворно действие има левурдата и върху организма на човека - събужда енергията в него, като пречиства от токсини кръвта, вдига на крака тежко болни хора и дава „меча сила“, лекува цял спектър от болести - паразити в червата и стомашни неразположения, артрит, възпаление на белите дробове, тежки настинки, хипертония, понижава лошия холестерол, регулира метаболизма и укрепва сърцето. Затова още от древни времена тази дива билка е една от любимите на знахарите и народните лечители в цяла Европа.

За пестото са нужни 300-400 г коприва, почистена от дръжките и измита добре, връзка див чесън (левурда), щипка киселец, рукола. Можете да замените руколата с леко горчивите листа от глухарче, предварително накиснати със сода във вода. Накълцайте ситно и сложете в блендера с щипка сол, зехтин на вкус и прясно изцеден лимонов сок, шепа смлени орехи или кашу. Орехите трябва да постоят едно денонощие във вода, и да ги обелите. Кашуто може да се използва веднага. Част от това песто, ако решите, можете да сложите във фризера и да използвате за супи. 

„Балканско суши“ с лапад

У нас има в изобилие лапад, поне 20 вида растат по поляните и дворовете. В магазините се продава т.н. спанаков лапад. Лападът носи на тялото освен хлорофил, белтъчини (да, белтъчини!), много витамини, сред които е най-много съдържанието на С, витамин, важен за усвояването на калция. Затова, колкото и да е чудно, крехкият лапад прави костите силни и здрави. За това „балканско суши“ – всъщност сармички с лапад са нужни големи и здрави листа. Попарвате ги с вряла вода, отрязвате дръжките и завивате сармички с плънка от задушени пресен лук, левурда, накълцани морков, пащърнак и целина, парченца батат или картоф и булгур. Поднесете ги с веган кисело мляко или ядкова майонеза.

Лобода и киселец

Ето още две суперхрани, които може да сложите сурови в смутито. Лободата пази от кариеси и подобрява зрението, както и другите зеленолистни впрочем, защото съдържат много бета-каротин. Купена от сигурен производител и добре измита, разбира се, лободата е чудесна съставка за супи – в комбинация с коприва, киселец, левурда. Грешка е да ги варите по половин час, както пише в старите рецепти. Варете кореноподните и лука, като добавите нарязан на кубчета сладък картоф.

Сложете нарязаните зеленолистни две минути преди да изключите котлона. Не забравяйте и зелените подправки. Можете да направите и баница с лобода, по същия начин, по който правите баница със спанак. Киселецът също е идеален за супи и салати, но не и за смутита.

Визитка
Д-р Емилова завършва медицина през 1969 г. и придобива специалности по вътрешни болести, ревматология и кардиология. Има и магистратура по здравен мениджмънт. Основава своята клиника през 1993 г., като прилага в нея метода на Лидия Ковачева, наречен омекотено гладуване с плодове и чай. От тогава до 1 април тази година през нея са минали над 51 500 пациенти и огромната част от тях са излекували с този метод тежки хронични заболявания, обявени за нелечими. През 1997 г. д-р Емилова става единственият български член на Лекарската асоциация към Обществото за натурална хигиена на САЩ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл