Магнус Карлсен - Последният гений

Шахматът може да е забавна игра, спорт или изкуство в зависимост от това, кой го практикува. Най-великите в историята минават за блестящи умове, потокът на мисълта им е бил предмет на изучаване, много начинаещи играчи са се опитвали да им подражават, но до края на 20-и век, когато компютрите се заеха да усвояват битката на 64-те квадрата. За броени години те надминаха човешкия ум и вече е невъзможно дори и най-добрият шахматист да победи машината...

Магнус Карлсен е може би последното човешко същество, което се нарежда с пълно право в пантеона на великите майстори на играта. При това с пълно право - минава за един от най-великите в историята. Собственият му сайт Chess24.com направи класация, базирана както на факти, така и на мнения на експерти, която го нареди на второ място в историята пред толкова много величия начело с Боби Фишер. Единствено Гари Каспаров бе признат за по-велик от Карлсен и това не бе посрещнато с негодувание от шахматната общност, което само по себе си говори за мястото на норвежеца в историята.

Магнус започва шахматния си път с прякора Моцарт, а сравнението с големия композитор не е случайно - и двамата започват да блестят от най-ранна възраст. Още двегодишен, бъдещият гросмайстор реди пъзели и строи сложни конструкции с играчки “Лего”. Баща му, който е IT специалист и запален шахматен аматьор, го научава да играе, когато Магнус е едва на 5 г. В началото хлапето не проявява интерес, но решава да се заеме сериозно с целта да победи най-голямата си сестра. Впоследствие развива склонност към комбинациите и повишава сериозно класата си със самостоятелни занимания, а това се отразява и на стила му на игра впоследствие.

В младите си години Карлсен нашумява като атакуващ играч, което е сериозна новост в голямата игра. Атрактивният му стил бързо му печели почитатели и се появяват дори амбициозни сравнения с Фишер, може би и защото идва от Запада, който рядко излъчва големи шампиони в последно време. На 15 г. е шампион на Норвегия, преди да навърши 19 преминава границата от ЕЛО 2800 т. - най-младият с подобно постижение. В негов характерен стил се превръща употребата на множество дебюти с различни вариации, за да попречи на противниците си да използват достиженията на компютърните програми. 

Така на 23 г. Магнус вече е претендент за световната титла. В мача в Ченай (Индия) разгромява тогавашния крал Вишванатан Ананд с 6,5:3,5 т., за да му отнеме трона и да го задържи и досега. Оттогава има четири успешни защити - на следващата година отново прекършва индиеца, а след това успява да опази титлата срещу асовете на руската школа Сергей Карякин (2016-а) и Ян Непомнящий (2021-а) и състезаващия се за САЩ италианец Фабиано Каруана (2018-а). В битките с Карякин и Каруана се стигна до тайбрек, където Магнус отново показа превъзходството си в бързия анализ. В класическите партии обаче съперниците не му отстъпваха благодарение на солидната подготовка с големи щабове и компютърни програми. По-забележително бе представянето на Карлсен срещу Непомнящий, който влезе в битката в Дубай с положителен баланс в партиите помежду им.

Първите пет партии завършиха реми, като руснакът имаше минимално превъзходство през повечето от тях, но не успя да го материализира в резултата. Шестата се превърна в решаваща - след рекордните 136 хода и над 8 часа игра, а двамата съперници поеха рискове в търсене на победата. В един момент изглеждаше, че Непомнящий може да отмъкне ценен успех с черните фигури, но направи решаваща грешка на 130-ия ход и обърна развитието. След поражението руснакът рухна и от почти перфектната му игра в първите партии не остана нищо, а за Магнус беше рутинна задача да спечели още три победи, за да сложи предсрочен край на битката. 

А покрай Карлсен шахматът става все по-популярен и в западните страни, които дълго време неглижираха играта, докато в нея доминираха играчи от бившия СССР. Норвежецът е истинска звезда, макар и по шахматните мерки, няма как да е знаменитост като актьорите. Още преди да навърши 20 г., Магнус се снима в реклами с Лив Тайлър, лице е на куп модни брандове и дава интервюта за лъскави списания. Когато става световен шампион, “Коспомолитън” го обявява за най-секси мъж на годината. Получава оферта да играе в “Стар Трек” в ролята на шахматист от бъдещето, но графикът му не позволява да застане пред камерата.

Норвежецът очаквано е най-добре печелещият шахматист от наградни фондове, но заработва значително повече от рекламни договори, последният от които му носи и някои критики - с букмейкъра “Унибет”, на който е “глобален посланик”. Предпочита да влага изкараното в нови проекти, като най-известният е “Играй с Магнус”. Мобилното приложение съдържа база данни от всички партии на Карлсен и позволява на всеки да опита силите си срещу световния шампион, като може да избира с кой “Магнус” да играе - от 5-годишно дете-чудо до един от най-великите в историята.

 

Смъртоносна комбинация от Фишер и Карпов

Трудно е да се сравняват световни шампиони, не е честно, защото всяко следващо поколение знае много повече за играта от предишното. Капабланка и Алехин са знаели толкова по-малко от сегашните играчи с тези компютри. Фишер може би беше над всички най-убедително, а аз най-дълго, а и победих следващото поколение. Магнус е смъртоносна комбинация от Фишер и Карпов и затова изглежда непобедим днес. А шестата партия с Ян показа на всички, които смятат, че шахматът не е спорт, колко изтощително може да е край дъската, а също и че класическият шахмат не е мъртъв.

Гари Каспаров, бивш световен шампион

 

Най-големият талант, който съм виждал

Магнус е най-големият талант, който съм виждал. Може да играе от всяка позиция, напълно универсален е. Някои шахматисти предпочитат определени, ситуации, при него няма такова нещо. Умее винаги да запазва спокойствие и винаги се опитва да довърши започнатото. Възползва се и от най-малките възможности. С него дори наглед равната позиция не е равна. Постиженията му са невероятни, останалите играчи трудно се вписват в ерата на неговата доминация.

Вишванатан Ананд, бивш световен шампион

 

Не прави импулсивни ходове

Магнус е специален играч. Той не прави импулсивни ходове, грешките му от този род са равни на нула. Ако му трябва време да пресметне всички възможни варианти от своето решение, ще си даде време да помисли, но няма да се поддаде. Беше приготвил повече психологически задачи за Ян, отколкото дебютни. Затова все още е световен шампион и ще е такъв до 2023-а, което прави 10 години поред. Това са го правили само Ласкер и Карпов, а Алехин и Ботвиник - с прекъсвания.

Владимир Федосеев, световен шампион по ускорен шах

Футбол - виртуален и истински

Като всеки шахматист Магнус Карлсен има голямо влечение и към компютърните игри, а любимата му фентъзи е футболът. Оказа се, че аналитичиният ум може да помогне и на този “терен”, тъй като шампионът от дъската в един момент поведе в класирането на Фентъзи Премиър Лийг - виртуалната версия на английската Висша лига. Норвежецът изпревари над 7 милиона други участници, които също селектират отборите си от играчи от Премиършип и получават точки на базата на представянето на избраниците си в истинските мачове.

Иначе Магнус е фен на испанския “Реал” (Мадрид) и дори бе поканен да изпълни начален удар в един от мачовете на “Белия балет” в испанското първенство. Но на шахматната дъска той предпочита завършващите удари...

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Спорт