На първо четене е приет законопроектът за отпускане на държавна помощ на НЕК

 Депутатите приеха на първо четене законопроекта на Министерския съвет за отпускането на държавна помощ на Националната електрическа компания (НЕК), с която да се покрият дължимите на „Атомстройекспорт” суми за поръчаните ядрени реактори, предаде БТВ.

Те трябваше да бъдат използвани в централата в Белене, но нейното строителство беше преустановено.

Второто гласуване на законопроекта ще е следващата седмица, като депутатите имат пет дни за предложения между двете четения.

От левицата обещаха подкрепа за заема на второ четене, но само ако проектът „Белене” бъде рестартиран.

През юни страната ни беше осъдена от международен арбитраж в Женева да плати на руската компания 1,2 млрд. лв. България призна задължението от 800 млн. лв. по главницата, но оспорва лихвите, които продължават да текат и всеки три дни се увеличават с по 1 млн. лв.

В пленарната зала управляващите и опозицията си размениха тежки обвинения защо се е стигнало до плащането на такива сериозни неустойки.

„Днес трябва да постъпим националноотговорно, защото има риск „Атомстройекспорт” да поиска обявяването на НЕК в несъстоятелност”, заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

Това е все едно да си купите дограма за нов апартамент, който не е само не е построен, но дори за него няма разрешение за строеж. Но е поръчана, защото фирмата ви е близка… Не знам по какъв начин, може би комисионерски, коментира Петър Славов от Реформаторския блок.

Не става дума за дограма, а за високотехнологично оборудване. Това е да започнеш изкопа на една сграда и да имаш оборудване, което след 10 години ще е изхвърлено на боклука. Да получиш черно-бял телевизор. Защо? Заради комисионни, коментира пък Красимир Велчев от ГЕРБ.

Същевременно председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов увери, че евентуалният заем за НЕК няма да влезе в цената на електроенергията.

Независими енергийни експерти изразиха опасения, че след като НЕК придобие реакторите, автоматично ще се увеличат разходите на държавната компания за амортизация и специфичната поддръжка и охрана, а от там ще влязат и в крайната цена на електроенергията.

Според председателя на КЕВР обаче заемът е възмезден.

На практика обаче все още не ясно как ще се върнат парите.

Според Иванов, ако се изгражда площадка у нас, при всички случаи трябва да има икономически анализ за ефекта.

Ако идеята е оборудването да бъде продадено на трета страна, това задължително минава през съгласието на Русия като негов производител. На този етап няма информация за подобна договорка.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България