От Гражданска инициатива “Даная за живот” внесоха в МС искания за спешни реформи в детското здравеопазване

От Гражданска инициатива “Даная за живот” внесоха в Министерския съвет искания за шест спешни реформи в детското здравеопазване. Исканията са подкрепени с подписка, в която са включени близо 12 000 подписа на граждани от над 40 градове и села. Подписката се организира в началото на 10 февруари 2024 г., съгласно Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, съобщава БТА.

Гражданската инициатива е в памет на 15-годишната Даная, която почина на 9 май 2023 г. в болница „Пирогов“. 

Огромните липси в здравеопазването убиват, убиха много деца за една година и тази гражданска инициатива може да сложи началото на истинска реформа, а тези животи да бъдат спасявани, каза пред журналисти Ани Стоянова - майка на Даная преди внасянето на подписката в МС. По думите на Стоянова в здравеопазването най-много липсва морал. Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", изрази надежда, че исканията им ще поставят началото на истински реформи. Подписката ще бъде внесена и в Народното събрание, и в Министерството на здравеопазването, тъй като сме свидетели на прехвърляне на отговорност между институциите и няма да се откажем, докато не видим резултат от тях, допълни Кунева. По думите ѝ сроковете, поставени в исканията, са реалистични и не изискват толкова време, колкото желание. 

Реформите, за които настояват от „Даная за живот“ са създаване на дигитална информационна система, която да функционира в реално време и да насочва родители на деца към необходимите медицински специалисти в зависимост от състоянието на детето, както и съобразено с местоположението му. Системата да обединява информация за всички клиники, в които лекуват деца, за капацитета им, за работното им време, както и за дежурни кабинети и специалисти. Да има възможност и за онлайн запитване към съответното болнично заведение, както и срок на отговор.

Да бъде създаден „горещ“ телефон или онлайн платформа за подаване на сигнали за проблеми и в подкрепа на родители на деца-пациенти при приема и престоя им в болнични заведения и/или при отказ на лечебното заведение да осигури мултидисциплинарен екип, когато това е необходимо. Да се гарантира анонимността на подателите на сигнали и да има механизъм за последваща незабавна проверка, настояват още от организацията.

До края на тази година да се въведат правила за добра медицинска практика за всички медицински специалности и да бъде извършена проверка на всички медицински протоколи за работа в спешната и неотложната помощ от независим експертен орган, външен за съответната болница, допълват в исканията си от организацията. Публично да бъдат оповестени резултатите от проверката. Пълна актуализация на протоколите в съответствие с най-новите практики в спешната и неотложна медицина и гарантиране на въвеждането им във всички болници, посочват още от „Даная за живот“.

Във всички болници да се интегрира система за качествен контрол на междуболничната и вътреболничната комуникация, която да гарантира бързо и ефективно взаимодействие, изключващо лична преценка, за свикване и уведомяване за необходимост от даден специалист, както и разписани ясни правила за задействане и отговор е следващото искане на организацията.

Да бъде въведено задължително продължаващо медицинско обучение за всички медицински специалности, което да не е за сметка на общия годишен отпуск на лекарите. Да бъде преструктурирана Изпълнителната агенция "Медицински надзор" като независим специализиран държавен орган или в изпълнителна агенция към Министерския съвет, допълниха още от организацията. Агенцията да има правомощия и задължения да снема обяснения, да изисква и да проверява документи на лечебните заведения, служителите в тях, както и на засегнатите пациенти, ако има такива. Да бъде създадена програма, с която до края на 2025 г. да бъде повишен експертният капацитет на служителите, които извършват проверките, и да им бъде осигурено достойно и адекватно възнаграждение, ограничаващо риска от корупция, посочиха още от организацията.

След смъртта на момичето бяха назначени проверки в „Пирогов“ и в болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“. След като първата проверка, извършена от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ не откри нарушения, последва втора – през януари 2024 г., в която беше констатирано нарушение в двете лечебни заведения при предписването и отпускането на лекарствен продукт.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве