От шестата седмица имунизират бебета срещу коклюш (обзор)

Случаите на коклюш в страната са 843 и заради зачестяването им здравните власти изтеглиха ваксината на пеленачета с две седмици напред.

Въвеждат временни противоепидемични мерки

Личните лекари да не позволяват отлагане на ваксината

Започва и безплатна ваксинация на бременни срещу магарешка кашлица

Вече е възможно по-ранно имунизиране на бебетата срещу коклюш – от шестата седмица след раждането. Промените в имунизационния календар на страната бяха обнародвани в Държавен вестник.

От днес започва и безплатна имунизация на бременни жени срещу коклюш. Имунизацията е по желание за жени, с документиран период на бременността между 27 и 36 гестационна седмица включително. Ваксинацията на бременните срещу коклюш е еднократна и се извършва с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание. Ваксинирането ще се извършва в имунизационните кабинети на регионалните здравни инспекции и/или в създадени за целта имунизационни кабинети в определени от тях лечебни заведения, съобщиха от здравното министерство. 

От 9 май 2024 г. до 31 юли 2024 г. се въвеждат временни противоепидемични мерки заради епидемичното разпространение на коклюш, пише в заповед на министъра на здравеопазването в служебния кабинет д-р Галя Кондева. 

Мерките предвиждат при регистриране на случай на коклюш в детски и ученически колектив да се засилят мерките по проветряване, влажно почистване и дезинфекция на повърхности и под, да се осигурят достатъчно количества течен сапун, подходящи биоциди за дезинфекция на ръце и салфетки за еднократна употреба за подсушаване на ръцете във всяко санитарно помещение, както и в тоалетните за всички деца и за персонала; да се провежда ежедневна проверка на деца и ученици за наличие на клинични симптоми за заразна болест, включващи наличие на хрема, кашлица, обрив и други, като детето/ученикът с проявени симптоми не се допуска в или се отстранява от детския/ученическия колектив, се допълва в заповедта. Посещение в детското заведение или в училище е възможно след предоставяне на медицински документ от лекар, че детето не е заразно болно. 

В заповедта е посочено, че общопрактикуващите лекари трябва да установят имунизационния статус на децата от пациентския си списък и да предприемат действия за своевременното им имунизиране срещу коклюш при достигане на съответната възраст и без необосновано отлагане.

Доц. Ангел Кунчев: Ваканцията на учениците даде ефект

Ситуацията в момента се развива според очакванията ни. Официално регистрираните случаи са със 100 по-малко в сравнение с предходната седмица. Това обаче не означава, че епидемиологичното разпространение на коклюша върви към приключване. Просто очакваното затишие по празниците, когато учениците бяха във ваканция, даде ефект. Сега обаче тези 100 случая по-малко ще бъдат наваксани. Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в МС.

Той обясни още, че епидемията в Европа продължава да се развива бързо – за цялата минала година са регистрирани 25 000 случая, като за първото тримесечие на 2024 г. те са 32 000.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве