Отровни гъсеници предизвикват задушаване (обзор)

Специалистите съветват да избягваме “къделите” на боровата процесионка, и да не се доближаваме до гъсениците, защото при допир като защитна реакция изпускат токсин.

Космиците на ларвата на пеперудата съдържат токсин, опасен за хора и животни

До една година плъзват и в Борисовата градина, предупреждават специалисти от Института по гората

Масово нападение над Нови хан

Отровни гъсеници на нощни пеперуди са увеличили многократно популацията си в България и вече се срещат дори по парковете в градовете, а контакт с тях предизвиква алергични реакции с обриви по кожата, а в нередки случаи спазми и задушаване, предупредиха медици и експерти по горите пред “Труд news”.

Гъсеницата борова процесионка е типична за Средиземноморието, но топлите зими през последните години са причина гъсеницата да се прехвърли от Южна България и към северната част на страната в района на Габрово, Троян, Плачковци. Експанзия на вида борова процесионка се наблюдава от 1994 година, пеперудите летят през нощта 2-3 км, но чрез превозните средства се разпространяват бързо в останалата част на страната, обясни пред Труд news” проф. Пламен Мирчев от Института за гората към БАН. “Очаквам след 1 година боровата процесионка да се появи и в София, в Борисовата градина, защото над Нови хан вече има доста масово нападение по боровите дърветата, а след 4-5 години и по Черноморието ни”, посочи проф. Мирчев. По думите му нейната вредност е спрямо дърветата, но в по-голяма степен е “в медико-санитарен аспект - алергиите, които се предизвикват при хората и при животните”.

Дете от Кюстендил попадна в болница след като настъпило с обувка гъсеница и дори след измиване на стъпалото се наложило хоспитализация. Не е препоръчително хората да се опитват да ги убиват като ги настъпват, да правят опити да отстранят гъсениците дори с пръчки, защото космиците на гъсениците отделят токсин при допир като защитна реакция.

“Има опасност тези космици да се вдигнат във въздуха и да бъдат инхалирани, да попаднат върху кожата и от там да се причини токсична или алергична реакция”, обясниха пред “Труд news” медици. Съветът на специалистите е хората да внимават и с типичната “къделя” от гъсеници на боровите дървета. “Обикновено алергията се получава при контакт с кожата, но когато средата е по-запрашена, може да се инхалира от човека и да проникне в организма през дихателните пътища”, отбелязаха алерголози.

Доц. Георги Николов, завеждащ кабинет по алергия към НЦЗПБ, пред “Труд news”: Кортизонова терапия е най-ефективна

Най-важното, което хората трябва да знаят, когато видят гъсеници от типа борова процесионка е, да не ги пипат, да ги заобикалят по-отдалеч и да не си приближават до тях. Същото важи и за домашните любимци. Космиците на боровата процесионка имат токсини, които действат върху кожата. Те имат и алергенни свойства и могат да предизвикат алергични реакции при хора, които са чувствителни.

При контакт с борова процесионка е препоръчително веднага да се потърси лекарска помощ, особено при сърбеж, при кърваво-червен обрив. По-рядко се наблюдава и спазъм на дихателните пътища. Когато реакцията е по-генерализирана, трябва да се потърси лекарска помощ, за да се направи инжекция с кортизон и вероятно да се приеме и антихистамин.

При домашните любимци е същото - помощ при ветеринарен лекар, но ако токсинът е влязъл през устана отново трябва да се сложи кортизонова инжекция. Статегията е една и съща - кортизонова терапия.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България