Проф. Илчев: България държи на историческите изводи, РС Македония - не

„Понякога ми се струва, че съм национален играч на скуош – удряш топка за тенис, тя се удря в стената, връща се, ти я удряш, тя отново се връща. За съжаление, нашите прения в комисията са точно такива – ние държим на историческите изводи, те – не”.

Така проф. Иван Илчев илюстрира дейността на българо-македонската историческа комисия по NOVA NEWS.

По думите на Илчев историците от РС Македония са много подвластни на политическата конюнктура там. „Винаги съм бил критичен на българските правителства, но през тези 6 г. от българското правителство никой не ни е казал как да се държим, всичко е оставено на нашата историческа съвест”, каза проф. Илчев.

Той не прогнозира резултата от изборите в РСМ, но обясни, че Сърбия чисто психологически не иска да позволи на Македония, Босна и Херцеговина да станат членове на ЕС преди нея. Проф. Илчев предаде разказа на своята сестра – режисьор-документалист, че в Нови сад се развявали огромни плакати, на които пише: „Сърбия е майка на сръбството, а Русия е нейният баща”. „Такава проруска пропаганда не сме имали и преди 1989 г.”, заяви проф. Илчев.

Той изтъкна колко е ценно да знаем собственото си родословие, имената и разказите за нашите предци. „В нашата национална психология изглежда е неглежирана ни родовата история”, обясни Илчев и даде пример, че той е потомствен историк, но не знае името на своята прабаба. Изключително важно човек да знае имената на своите предци, каза Илчев. „Гръцкият поет Кавафис има едно великолепно стихотворение, в което казва: „Да се върнеш в своята Итака”. След дълги странствания зад теб винаги трябва да има една Итака, в чийто пристан да се закотвиш”, допълни историкът Илчев.

Относно предстоящите избори той каза - „В България избирателната активност никога не е била особено висока, с изключение на годините на социализма. Въпросът е не колко души гласуват, а за кого и как. Има известна разлика между овчаря и политика – зад овчаря върви малко стадо, зад политика – голямо”.

Като бивш ректор на СУ „Климент Охридски” и ръководител на проект той обясни, че в бившите складове на клуб „Яйцето” ще се реставрират и консервират книги. Те са ръкописи на Университетска библиотека. Това е конферентно-изследователски център „Яйцето”, обясни историкът.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България