“Реал“ сам пише правила – за себе си и останалите

Стоп кадърът от телевизионното предаване показва неразгладената скандално ситуация в 104-ата минута. От него изглежда, че с ръката си Антонио Рюдигер покрива засадата. Решението трябваше да е на ВАР, но такъв нямаше.

За едни „Реал“ е най-великият клуб в света. Заради огромните си успехи, с които превъзхожда с много всички останали. За други „Реал“ е Империя на злото, защото голяма част от въпросните триумфи са със значима съдийска помощ в кръстопътния миг.
Никой не може да каже, че „Реал“ не заслужаваше да победи „Байерн“ предвид играта си на „Сантяго Бернабеу“. Но добавеното време на епичния дуел влиза оглавява графата на скандалните. Какво се случи? При 1:1 суперрезервата Хоселу вкара гол, а страничният рефер вдигна засада. ВАР разгледа и 2:1 за „Реал“. Дотук всичко е наред. Няколко минути по-късно Матайс де Лихт изравнява за 2:2, а другият асистент също размахва флагчето. ВАР обаче няма, а ситуацията е повече от тънка. Никой не може да каже със сигурност кое е правилно без видео системата. Полският съдия Марчиняк се оправдал с помощника си, който вдигнал флага, преди да е свършила атаката... В крайна сметка решението винаги е на главния.
„Реферът ми се извини, призна, че е сбъркал, но това не ни помага“, каза Де Лихт. По-късно спортният директор на баварците Макс Еберл също рече, че Марчиняк се е извинил на клуба. „С неговите думи можем да си купим тоалетна чиния – изригна босът. - Всички искаха да има германски финал срещу „Борусия“ (Дортмунд) с изключение на полските рефери.“
„Ако беше за „Реал“, флаг нямаше да се вдигне“, добави треньорът Томас Тухел
„Преди няколко години Кристиано Роналдо ни вкара два гола от засади, макар че беше преди ерата на ВАР – припомни Томас Мюлер. - На този стадион се случват все едни и същи неща.“
А има и още един спорен инцидент? Когато все пак ВАР отмени гол на „Реал“ четвърт час преди края, Начо блъсне с две ръце в гушата Йошуа Кимих. Картон? Жълт? Червен? Не и за „Реал“.
Случилото се на „Бернабеу“ е рецидив. В осмифинала срещу „Лайпциг“ голямата звезда Винисус блъсна умишлено Орбан в гушата, но получи само жълт картон. А без бразилеца „Реал“ едва ли щеше да отстрани „Манчестър Сити“. В първия двубой срещу „Лайпциг“ чист гол за германците беше отменен още в 3-ата минута заради засада. Години наред като че ли „Реал“ сам пише правилата за този твърде важен елемент във футбола – за себе си и за останалите. Надеждите бяха, че с влизането на ВАР огромната помощ в посока Мадрид ще секне, но уви!
Томас Тухел пък само доказа, че „Байерн“ правилно го уволни. Преди изравнителния гол, дошъл след ужасяваща грешка на иначе перфектния Мануел Нойер, треньорът извади най-добрите си нападатели Хари Кейн и Лерой Сане. При това във време на тотален испански натиск, който можеше да доведе до гол. Дори попадението на Де Лихт да бъде зачетено, „Байерн“ трябваше да се брани спартански в продълженията, за да стигне до дузпи. А колкото и силен да бе натискът на „Реал“, до чисти положения не се стигаше. За малко повече от година Тухел спечели само една титла на Германия – подарена от „Борусия“ (Дортмунд) в последния кръг на миналия сезон. А „Байерн“ за първи път от 2012 година завършва без трофей. Но има разлика с онази кампания – тогава игра на финали в Шампионската лига и Купата на Германия.
В крайна сметка големият финал е „Борусия“ (Дортмунд) - „Реал“. Едва ли има човек, който не симпатизира на „белите“, който няма да подкрепя „Жълто черната стена на истинската любов“.