Съсловни организации: Не бяхме чути за новия ЗСВ

За да не се създаде конституционна криза, съсловните организации призоваха да се изчака произнасянето на КС.

Удължиха срока за обществено обсъждане

Макар да сме участвали в работната група за новия Закон за съдебната власт, становищата ни не бяха чути. Затова призоваваме мненията на заинтересованите страни, на професионалистите, да бъдат чути, а не да се действа чрез диктат.

Това стана ясно днес на съвместна пресконференция на Асоциацията на прокурорите в България (АПБ), Камарата на следователите в България (КСБ), Българската съдийска организация (БСА), както и Сдружението на администрацията в органите на съдебната власт (САОСВ).

Шефката на КСБ Преслава Петкова даде пример, че в чл. 236, ал. 3 от ЗСВ се казва, че Висшият прокурорски съвет взема решение за отстраняване на главния прокурор с 13 гласа, при положение че общият брой на кадровиците във ВПС е 10 души, в това число и обвинител №1.

Председателят на АПБ Владимир Николов обяви, че проектът за нов ЗСВ страда от съществени пороци, дискриминира отделни магистратски съсловия и се базира на грешна идея. Според него прокуратурата, която е полезен инструмент за борбата с престъпността, е натикана в ъгъла.

От Камарата на следователите призовават да се отложи приемането на новия ЗСВ, докато Конституционният съд се произнесе по искането за обявяване за противоконституционни на промените в основния закон от декември 2023 г. Днес Министерство на правосъдието удължи общественото обсъждане на проекта за нов закон с още 20 дни, т. е. до 7 май. Първоначално определеният срок изтичаше днес.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право