Топим се с 10 души на всеки час

Бизнесът изпитва недостиг на кадри, което затруднява шефовете при намирането на подходящ кандидат.

30 на сто от хората в страната ще бъдат пенсионери

Всяка трета фирми смята да наема повече персонал

Основният проблем, с който се сблъскват работодателите в страната, е болезнената липса на хора, заяви Надя Василева, председател на Българска конфедерация по заетостта (БКЗ). “Топим се с десет души на час, а до няколко години близо 30% от населението ще се пенсионира. И държавата, и организации като нашата полагат сериозни усилия да върнат поне малка част от българите в чужбина, но резултатите към момента не са обнадеждаващи”, допълни тя.

В шестото прогнозно проучване за пазара на труда на Българската конфедерация по заетостта работодателите споделят умерени планове за наемане на нови служители за периода от април до септември 2024 г. Тридесет и един процента от общо 1189 анкетирани компании прогнозират увеличение на работната сила, 36% очакват да запазят числеността на служителите си, само 15% планират да намалят персонала, а 18% не са сигурни дали ще задържат или освободят кадри. Така нетният коефициент на заетостта - разликата между работодателите, които планират да намалят работната сила, и тези, които прогнозират да я увеличат, е +16%, или увеличение от 6 процентни пункта спрямо предишното шестмесечие и с 24 процентни пункта по-малко в сравнение със същия период на 2022 г.

Плановете на работодателите в Бургас да наемат нови служители през следващите шест месеца регистрират най-голямо увеличение. В сравнение с предишния изследван период прогнозите на работодателите в София, Пловдив и Варна също са за ръст при наемането на хора, като най-много персонал ще търсят в столицата. Русе е единственият от изследваните региони в страната, в който плановете на компаниите да увеличат работниците отчитат спад.

Секторите, в които работодателите споделят най-голямо увеличение на плановете си да наемат служители, са “Хотелиерство и ресторантьорство” и “Търговия на едро и дребно”. В секторите “Информационни технологии” и “Аутсорсинг” прогнозите на работодателите също се подобряват. Прогнозата на компаниите от сектор “Финансови и застрахователни дейности, недвижими имоти и бизнес услуги” се запазва, а останалите сектори, включени в изследването на БКЗ - “Производство”, “Транспорт, складиране и комуникации”, “Строителство”, “Електричество, газ и вода”, “Селско, горско и рибно стопанство” и “Добивна промишленост”, отбелязват спад в сравнение с предишното шестмесечие.

“Последствията от хроничния челен сблъсък на бизнеса с дефицита на кадри ще продължат да се усещат не само през предстоящия летен сезон, но поне до края на септември, ако не се улесни процедурата от 17 точки за внос на кадри и не се интегрират трайно безработните и често пренебрегвани социални групи в пазара на труда. Аз съм оптимист, че с развитието на технологиите това би могло да се случи много по-бързо, отколкото изглежда”, каза Надя Василева.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България