Великобритания натирва нежеланите мигранти в Руанда

Британският премиер Риши Сунак бе призован от редица хуманитарни организации да засили контрола над Ламанша, откъдето пристигат най-много мигранти.

Всеки нелегален чужденец е потенциален пътник за Африка

Риши Сунак се надява да лъсне имиджа на консерваторите

Първият самолет ще излети след 10 до 12 седмици

Британският парламент одобри в нощта на понеделник срещу вторник законопроекта за експулсиране в Руанда на пожелали убежище в Обединеното кралство мигранти, влезли нелегално на неговата територия.

Внесен преди близо две години от консервативното правителство на Риши Сунак и представен като единствената ефикасна спирачка на незаконната имиграция, нормативният акт бе нарочен от английските медии за силно противоречив най-вече поради еднаквото третиране на всички пришълци, стъпили на Острова без да преминат през гранични контролно-пропсквателни пунктове или без да уведомят полицейските власти.

Става дума за граждани на чужди държави, като няма значение на кой континент се намират те, следователно могат да бъдат дори и от Европа. Тази подробност доведе до остър сблъсък между Камарата на лордовете, тоест Горната камара на Парламента и Долната - тази на Общините. Накрая отстъпиха лордовете, тоест одобриха законопроекта, оправдавайки се с това, че заемат постовете си по заслуги и по наследство, а не са избрани от народа на всеобщ вот, каквито са членовете на Долната камара. А там изходът от гласуването бе предрешен от все още преобладаващото консервативно мнозинство.
Законът се основава на съвсем нов договор между Лондон и Кигали, който предвижда изплащането на значителни парични суми на Руанда в замяна на приютяването на изгонените от Острова мигранти. Първоначалният текст на Сунак бе отхвърлен през миналия ноември от Върховния съд на Великобритания, не толкова заради предвиденото бъркане надълбоко в джобовете на данъкоплатците, а по-скоро защото първото сключено споразумение за мигрантите определяше африканската страна за “абсолютно безопасна”.

А нейният президент Пол Кагаме е обвинен от международната общност, че управлява в атмосфера на страх, ограничава изявите на опозицията и задушава свободата на словото - съответно лордовете от Горната камара на Парламента настояха Руанда да не се смята за безопасна страна. Те поискаха също така агенти, съюзници и служители на Обединеното кралство в чужбина, включително афганистанци, воювали редом с британски войници, да не бъдат депортирани в Африка, ако попаднат в списъците на нелегални пришълци. Така в сключения нов договор Руанда бе определена като “стабилна страна”, а лордовете оттеглиха някои други техни прищевки в името на по-бързото приемане на закона.

В речта си пред парламента Сунак увери членовете на законодателния орган, че неговото правителство е “готово” да депортира в Руанда търсещи убежище в Обединеното кралство мигранти в рамките на 10-12 седмици след приемането на закона. Премиерът посочи също, че кабинетът е мобилизирал стотици служители, особено съдии, за бързо обработване на евентуални жалби от нелегални мигранти и е освободило 2200 места за тяхно подслоняване, докато случаите им бъдат проучвани. “Ангажирали сме също така много самолети за чартърни полети” - каза Сунак в отговор на твърденията в някои медии, че правителството не може да убеди авиокомпаниите да участват в експулсирането поради страх от бунтове.
Критично настроени към Сунак наблюдатели подчертаха пък в коментари, че със “закона Руанда” той се стреми да навакса страхотното изоставане на консерваторите от лейбъристите в прогнозите за изхода на предстоящия след няколко месеца парламентарен вот.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа