На 26 януари Сенатът на САЩ одобри предложения от президента Джо Байдън кандидат за следващ държавен секретар (външен министър) на страната Антъни Блинкен със 78 гласа „за” срещу 22 „против”. Дипломат с дългогодишен опит и най-вече известен като личен довереник на Байдън в годините му като вицепрезидент на Барак Обама, по време на изслушването си пред комисията по външни отношения на Сената на 19 януари, Блинкен защити номинацията си с тезата, че „американската лидерска позиция все още е от значение” и той е човекът, който може да го докаже.
„Реалността е такава - светът просто не се организира от само себе си. Когато не сме пряко ангажирани, когато не сме водачите, тогава само едно от две неща може да се случи. Или някоя друга страна ще се опита да заеме мястото ни, но без да използва начини, които тласкат напред нашите интереси и ценности, или в най-лошия вариант, никой няма да заеме тази роля и ще последва хаос.”
С тези и стотици други предизвикателства пред него, Сенатът одобри на 26 януари Антъни Блинкен за 71-ия държавен секретар на САЩ. По време на представянето пред горната камара на американския Конгрес новият първи дипломат на САЩ настоя, че администрацията на Джо Байдън ще се отнася към международните дела скромно и уверено, подчертавайки че Вашингтон „има доста работа у дома, за да подсили присъствието си в чужбина”.
Макар и да се обяви ангажиран с подновената американски лидерска позиция в световен план и подновяване и укрепване на връзките със съюзниците в Европа и Азия, Блинкен настоя че е съгласен с множество политики във външен план, водени от администрацията на Тръмп и неговите предшественици, Рекс Тилърсън и Майк Помпейо - особено що се отнася до нормализирането на отношенията между Израел и няколко арабски държави, както и твърдата позиция по отношение на Китай и активността на Пекин в Южнокитайско море.
Същевременно Блинкен подчерта, че президентът Джо Байдън вижда интерес във връщането на САЩ към ядреното споразумение с Иран, от което Тръмп изтегли страната през 2018 г., но при спазване на определени условия от страна на Техеран.
С всичко казано дотук и повече от очевидните предизвикателства пред Антъни Блинкен като държавен секретар на САЩ не е учудващо че бе одобрен с толкова сериозна разлика - за справка двамата му предшественици при Тръмп Рекс Тилърсън, бившия изпълнителен директор на петролния конгломерат „ЕксонМобил” зае поста за само 13 месеца с 56 срещу 43 гласа, с мнозинство на републиканците в Сената, докато Майк Помпейо бе одобрен с 57 срещу 42 при същата тогавашна съпоставка на силите. Която след изборите от 6 ноември и последвалите гласувания за сенатори в Аризона и Джорджия актуално е 50 на 50 между Демократи и Републиканци с вицепрезидента Камала Харис като председател на Сената, носител на решаващия глас.
С което практически ръцете на Антъни Блинкен са развързани да следва приоритетите на външната политика, които вече заложи началникът му: възстановяване на скъсани и/или повредени отношения със съюзници, колкото в Европа, толкова и по цялата планета; отношенията с Русия; сътрудничеството с международната общност в условията на глобалната пандемия и климатичните изменения; възстановяване на умерен диалог с Китай; сдържането на подновените ядрени амбиции на Северна Корея и въобще укрепването на американското влияние в Азиатско-Тихоокеанския регион. За цяла планета има да мисли новият Дипломат №1 на американския глобален полицай.
Което предполага да кажем две думи и за него. Антъни Блинкен е роден на 16 април 1962 г. в Ню Йорк в еврейско семейство. Баща му, Доналд е бивш посланик на САЩ в Унгария, докато чичо му, Алън е служил като първи американски дипломат в Белгия. Родителите му по майчина линия за унгарски евреи. Блинкен се гордее с произхода си и често разказва семейната си история как дядо му избягал в Америка по време на анти-еврейските погроми в царска Русия, докато доведеният му баща от полски произход избягал от лагер в нацистка Германия, преди да бъде спасен от американски войници.
Антъни Блинкен учи в в начално училище в Ню Йорк до 1971 г. и завършва средното си образование в Париж, където се преселва за кратко майка му с втория си съпруг. Между 1980 и 1984 г. Блинкен следва в американския университет Харвард, където завършва социологически науки преди да продължи образованието си с диплома по право от университета Колумбия, през 1988 г.
От началото на кариерата си в американската дипломатическа служба през 1994 до 2001 г. Антъни Блинкен е член съвета за национална сигурност под президентите Клинтън и Буш-младши. Активен поддръжник на инвазията в Ирак, Блинкен служи между 2002 и 2008 г. като началник на канцеларията на комисията по външна политика на Сената, по което време работи тясно с нейния председател, настоящият президент Джо Байдън. С идването на власт на Барак Обама, Блинкен е назначен за заместник на президента по въпросите на националната сигурност, който пост заема между 2008 и 2013 г. С указ на Барак Обама е назначен за заместник-държавен секретар на САЩ през 2014 г., на мястото на пенсиониращия се ветеран-дипломат Уилям Бърнс, където остава до края на мандата на администрацията две години по-късно.
Човекът, който липсваше
Когато гледаш представянето на Блинкен и усещаш нещо, което напълно липсваше от края на администрацията на Обама насам: Държавен секретар с искрено отношение и уважение към аполитичното отношение на хората, които ще ръководи. И с него виждаме из цялата администрация на Байдън екип, който се радва на възможността да управлява, познава лостовете на властта и се гордее с компетентността си. Нищо чудно, че всичко свързано с тях изглежда различно.
Дженифър Рубин, журналист, “Вашингтон Поуст”
Липсват му умения
Отвъд границите на страната способностите му (бел. ред. на Антъни Блинкен) да увлича скептични съюзници да се справя с цял спектър от противници ще е истинското изпитание за неговото влияние на поста (държавен секретар). Предишните му роли в сърцето на големите провали на администрацията на Обама в Сирия, Ирак и Либия несъмнено ще са водещи въпроси за критиците му.
Лара Джейкс, “Ню Йорк Таймс”
Няма съмнения за посоката му
Няма никакви съмнения, че Блинкен ще е същата страница като Джо Байдън. Той е до него от над две десетилетия. След като работи в съвета за национална сигурност на Клинтън, Блинкен беше назначен за съветник по външната политика на Джо Байдън в Сената през 2002 г. успоредно на назначението му като началник на канцеларията на комисията по външна политика и работи върху неуспешната кандидатура на Байдън за президент през 2008 г.
Джулиан Боргър, журналист, “Гардиън”
В едно котило с целия екип на Байдън
Антъни Блинкен, заедно с другия бивш съветник на Белия дом и отскоро нов министър на отбраната на САЩ, Лойд Остин, са заедно дългогодишни партньори в частната инвеститорска компания „Пайн Айлънд Кепитъл Партнърс”. На място там е и последното назначение на Блинкен, преди официално да се присъедини към кампанията на Джо Байдън като висш съветник по външната политика. Блинкен обяви публично че ще откаже от активите си в „Пайн Айлънд”, ако бъде одобрен за държавен секретар. След като компанията набра 218 млн. долара за избирането на Байдън.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш