Археолози откриха обекти от четири епохи при градските ремонти във Варна

Златното съкровище в Девня е сред най-ценните находки на 2019 г.

Обекти от четири епохи откриха археолозите при големите ремонти в центъра на Варна през миналата година. В малкото пространство на градинката на ул. "Цар Симеон I" бяха намерени останки от крепостна стена от античен Одесос, достроена през римско време, втора стена от византийския период и над нея - военен склад от времето на Османската империя.

"Това е уникален шанс за Варна и за България", заяви доц. д-р Валери Йотов от Регионалния исторически музей, според когото зоната трябва да бъде превърната в музей на открито по подобие на Римските терми.

На метри от нея бе открита и антична баня, изградена от мрамор и разрушена при земетресение през VI век. Част от римска крепостна стена и османски път, разкрити при ремонта на Шишковата градинка, ще бъдат първите находки, които варненци и туристите ще могат скоро да видят на път за Морската градина и плажа. Старините ще бъдат поставени под купол от бронирано стъкло. Общо 25 обекта във Варна и 8 в областта са разработвали миналата година археолозите със средства от Министерство на културата. В резултат на работата им във фондовете на РИМ-Варна са постъпили 550 нови експоната. Сред най-ценните открития е златното съкровище, намерено при проучванията на древния Марцианопол в очертанията на днешна Девня. 16-те монети са от първата половина на V век и носят историческа информация за владетелите от този период, обясни археологът Христо Кузов.

При разкопките е била намерена и плоча с гръцки надпис от времето на император Маркиан. Иманярски набег пък е довел до спасително проучване на селищна могила "Комунари" в землището на с. Аспарухово. Местни жители подали сигнал, че в района работят търсачи на съкровища. Нарушителите били заловени на място, след като изкопали дупка с дълбочина 13 метра, въпреки че културният пласт е на 5 метра. Археолозите установили, че могилата е подобна на друга, която сега е на дъното на язовир "Цонево".

Тази година ще се търси финансиране за проучване на обекта и за засипването му, за да бъде предпазен от ерозия от иманяри. В рисково положение е и раннохристиянският манастирски комплекс в местността "Джанавара" край Варна, алармираха специалистите. Според тях вандали рушат уникалния обект. За да се предотврати унищожаването му е изпратено искане до Министерството на културата имотът да бъде предоставен на община Варна.

Най-четени