Близо 200 страни се договориха за правилата за прилагане на Парижкото споразумение за климата

Конференцията на ООН за климата в Катовице завърши със споразумение за борба с климатичните промени. След две седмици на тежки преговори, близо 200 страни се договориха за правилата за прилагане на Парижкото споразумение от 2015 г. Неговата цел е глобалното затопляне да бъде ограничено в рамките на 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалната епоха.

Радост за Михал Куртика - човекът, който председателстваше преговорите през последните две седмици в Катовице. "Чрез този комплекс от мерки вие направихте заедно хиляда малки стъпки напред. Можете да се гордеете", каза пред делегатите Куртика. Задоволство и за министрите, участвали в изготвянето на правилата за прилагане на Парижкото споразумение, информира БНТ.

"Изяснихме правилата за прозрачност, финансиране, направихме огромна стъпка напред и показахме, че Европейският съюз е водач", заяви Елизабет Кьостингер, министър на околната среда на Австрия.

Целта на договорената рамка е намаляване на въглеродните емисии с конкретни стъпки. Много от страните определят по различен начин и с различни темпове политиката си в тази област. Оттам идват и трудностите в търсенето на компромис между толкова голям брой държави. Предвижда се финансиране и гъвкавост при отчитането на резултатите по отношение на по-бедните страни.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш приветства договорените в Катовице правила като основа за борба с климатичните промени. Критиците на постигнатата рамка изтъкват, че тя не е достатъчно амбициозна, за да спре критичния темп на глобалното затопляне. След края на форума, американският Държавен департамент обяви, че Съединените щати не поемат никакви задължения за изпълняване на Парижкото споразумение, включително и финансови.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят