Богатото съкровище в Калиакра съдържа 957 безценни бижута

Навярно са били плячка на татарски военачалник от нападенията над столицата на Добруджанското деспотство

В малкото глинено гърне, открито при археологическите разкопки в крепостта Калиакра, всъщност има богато съкровище от 957 монети, бижута, скъпоценни камъни и злато. Това става ясно от фейсбук страницата на Националния исторически музей.

Археолозите под ръководството на директора на НИМ доц.д-р Бони Петрунова, се натъкнаха рано сутринта на 17 август на безценните находки под подовото покритие на помещение, опожарено в края на XIV в. В гърнето преброиха 957 предмета, от които 873 сребърни и 28 златни монети, 11 апликации и катарами, 28 сребърни и бронзови копчета, 11 златни обеци, два пръстена, от които един златен и четири маниста от скъпоценни камъни и злато.

Откритото съкровище съдържа изключително ценни монети и от направения първоначален преглед на една малка част се констатира, че то не включва само сребърни османски монети, а и много български. Акчетата (сребърни монети от времето на Османската империя) са почти 60% от количеството. Основно принадлежат на султан Баязид Йелдъръм (1389-1402) и малка част на неговият предшественик Мурад I (1362- 1389). Скъпоценностите са били укрити в края на 14 в. по време на драматичните нападения над столицата на Добруджанското деспотство, се посочва в съобщението.

През 1401 г. татарите на Актав, който е бил известен като Добруджанския татар, били разгромени и разселени в различни селища като Провадия, Русокастро и др. Възможно е един от техните военачалници да е събрал откритото на Калиакра съкровище, скрил го е под пода на къщата си, малко преди тя да бъде опожарена. През 2014 г.-2017 г. бяха намерени в крепостта част от сребърен обков от църковна книга, катарама за колан от бял нефрит, както и колективна находка от 26 медни мангъра (малка медна монета) на Баязид І Йълдъръм (1389 -1402).

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България