Брус Спрингстийн - „Бос“, но не и гол

На 74 години американският рок тиранозавър-рекс Брус Спрингстийн няма никакво намерение да забавя ритъма на турнетата и тази седмица обяви сценично завръщане на Стария континент с 22 дати по европейските стадиони. Догодина „Босът“, както още е известен този топ вокал, текстописец и китарист, ще мине с групата The E Street Band през страни като Великобритания, Италия, Франция, Испания, Германия, Белгия, Дания, Швеция, Финландия, Норвегия и Чехия. Финалът ще е шоу на „Уембли“ през юли 2024 година.

Легендарният концертен лъв от Лонг Бранч, Ню Джърси прибави към състоянието си около 550 милиона долара, но много негови фенове не останаха доволни от начина, по който е препълнил и без това внушителните си банкови сметки. „Босът” взе парите след като продаде музикалния си каталог на корпорацията „Сони”.

За своята половинвековна кариера той е продал над 150 милиона албума и познат по цял свят като един от най-успешните солови изпълнители в историята. Сделката му за 550 милиона долара пък е една от най-мащабните продажби на музикален каталог на самостоятелен артист за всички времена. Спрингстийн се завърна и на Бродуей, започна подкаст, който пък се превърна и в книга със заглавие “Renegades: Born in the USA”.

Брус Спрингстийн продължава да е политически активен и да разделя американското общество с острите си коментари срещу републиканците и привържениците на бившия президент Доналд Тръмп. Той е страстен, почти фанатичен фен на управляващата Демократическа партия и дори предостави своята песен The Rising на един от техните пищни конгреси. Там парчето, първоначално посветено на терористичните атаки от девети септември, 2001-а година, беше превърнато в нещо като химн на противоречивата прогресивна посока, която политическата организация пое в разрез с базови факи за биологията, икономиката и криминалните статистики в страната.

Но за десетки милиони хора Спрингстийн винаги ще си остане просто един страшно известен американски певец, китарист и автор на песни. Според музикалните експерти той е сред основоположниците на стила “heartland rock”. Творбите на “Босът” Брус варират от комерсиални рок албуми до по-мрачни и близки до фолк музиката мелодии и текстове. Той е легендарен с мащабните си турнета и дългите си концерти.

Според анализатори на западната популярна култура в най-успешните студийни албуми на Брус Спрингстийн, “Born to Run” и “Born in the U.S.A.”, намираме неговия стремеж да търси възвишеност в американското ежедневие. Тези блокбастъри го превръщат и в един от най-популярните изпълнители в света през 80-те години на XX век.

Естествено, Брус Спрингстийн е носител на изобилие от награди, сред които двадесет статуетки “Грами”, две отличия “Златен глобус” и един “Оскар” за песента “Улиците на Филаделфия” към звездната СПИН-драма “Филаделфия”, излязла през 1993-а. Две години по-късно той пак е номиниран - за парчето “Dead man walking” към едноименния филм с Шон Пен - но този път не печели.

Музикалните критици поставят особено силен фокус върху таланта му на текстописец. Наричан е “рокендрол поет”, който “излъчва автентичността на работническата класа”. Много от представителите на истинската работническата класа обаче днес по-скоро биха имали проблем с това определение на снобеещите критици. Брус Спрингстийн отдавна е мултимилионер от елита на източното крайбрежие, който демонстративно подкрепя политици, известни със своето презрение към работническата класа на Америка. Особено към белите мъже без диплома от колеж, които са най-редовната мишена на Демократическата партия и корпоративните медии.

А те - медиите, наистина го обожават. Списанието Rolling Stone го постави на 23-о място в техния голям списък с най-великите изпълнители за всички времена.

 

Винаги има какво да каже и изпее

Брус е феноменален и фантастичен музикант, малко неща са по-ясни. С него се събрахме, за да обсъдим невероятния и направо класически състав на The Band, разпаднал се болезнено. Поводът беше документалния филм “Някога бяха братя: Роби Робъртсън и “The Band” на Даниел Рохер. Това разпадане беше нещо голямо, промени живота ми. Брус каза нещо много важно за индивидалните таланти и музикалното чудо, което се случва, когато те се съберат. Брус винаги има какво да каже. И да изпее.

Ерик Клептън, музикант

 

Не ви препоръчвам разговорите му с Обама

Брус Спрингстийн винаги може да ви изненада неприятно. Този човек обича да проповядва и прекалява с политиката. Наскоро слушах дълъг негов разговор с бившия президент Барак Обама. Не ви го препоръчвам.
Той е от онзи тип представители на крайбрежния американски елит, който може по всяко време да се изложи с каубойска шапка. А поведението му по време на мандата на Тръмп беше меко казано жалко и нелепо. Но не само неговото.

Бен Шапиро, автор и коментатор

 

Написа мрачни, но поетични мемоари

Четох мемоарната му книга “Born to Run” и не съм сигурен каква е оценката ми. Знам, че хората ще искат да я почитат като нещо специално в света на музикалните биографии, ще искат да я обикнат. Със сигурност е много поетична, но в същото време и мрачна.

Брет Истън Елис, писател

Данъци, депресия и католицизъм

Спрингстийн има сложна история с религията. “Винаги съм имал лична връзка с Исус. Вярвам в силата да спасява, да обича, но не и да обрича... Не съм най-изрядният католик, но станеш ли веднъж католик, винаги ще бъдеш такъв.”

През годините той е споделял и за своята битка с депресията. Имало е периоди, в които са го изнасяли от сцената, заради влошено здраве. Но в един момент се запалва по тичането и упражненията и се взима в ръце. Спира да яде месо и стои настрана от дрогата. Но говори за други свои “грехове”. В интервю с Том Ханкс той призна, че е избягвал да плаша данъци в началото на кариерата си.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети