България започна с хикс евроквалификациите, младок на крачка от мечтан дебют

България стартира с равенство 1:1 с Черна гора квалификациите за Евро 2020. Тодор Неделев донесе точката за "лъвовете" от дузпа, след като преди това Стефан Мугоса бе открил резултата. И двете попадения паднаха след почивката. Двубоят на стадион "Васил Левски" пък бе изгледан от близо 10 000 души. Лошата новина за селекционера Петър Хубчев е контузията на още един футболист - халфът Ивайло Чочев. Играчът на "Палермо" бе заменен принудително и откаран в болница. По-рано през седмицата травми извадиха от състава Кирил Десподов и Пламен Илиев.

За първия мач от квалификационния цикъл селекционерът заложи на Николай Михайлов под рамката. Отбраната бе изградена от най-опитните защитници Петър Занев, Николай Бодуров, Страхил Попов и Васил Божиков. Изненадата в стартовите единадесет на „лъвовете“ дойде от появата именно на Ивайло Чочев, застанал редом до Георги Костадинов в средата на терeна. В офанзивен план Хубчев хвърли Спас Делев, подпомаган от втора позиция от Ивелин Попов. Пф крилата пък действаха Галин Иванов и Тодор Неделев.

Двубоят започна с домакински натиск на „трикольорите“, заложили на бързи атаки с едно подаване. По подобен начин в 8-ата минута Тодор Неделев отправи удар, но той спря в тялото на бранител на черногорците. В 15-ата минута отново звездата на „Ботев“ (Пд) имаше възможност да обстрелва Даниел Петкович, но централният бранител Жарко Томашич успя да избие в ъглов удар. Три минути по-късно дойде и най-чистата ситуация за първото полувреме. Грешка в отбраната на „лъвовете“ позволи на Марко Иванович да излезе очи в очи с Николай Михайлов, но последвалият изстрел бе париран от вратаря.

В 21-ата минута и Васил Божиков застраши вратата на гостите, но ударът му с глава бе париран от Петкович. В средата на първата част главният съдия Руди Буке от Франция респектира черногорците с два бързи картона за оспорване на негово решение. Впоследствие играта постепенно се изравни, а България опитваше да изненада гостите с няколко центрирания от фланговете. Те обаче не доведоха до нищо сериозно.

Втората част започна кошмарно за нашите, а тимът на Любиша Тумбакович изглеждаше преобразен. В 50-ата минута Стефан Мугоша бе оставен спокойно да овладее топката, след което се разходи през защитата, а последвалият му удар влетя в далечния на Михайлов ъгъл - 1:0 за Черна гора. Голът дойде в момент, в който Хубчев подготвяше смяна – Станислав Костов замени Галин Иванов. Попадението окрили "червените", които продължиха да атакуват опасно. В 60-ата минута и късметът се усмихна на „лъвовете“. Отлична многоходова атака на гостите се оказа безсилна за неутрализиране от защитата на България, но последвалият изстрел на Мирко Иванич мина встрани от целта. Две минути по-късно Черна гора пропусна нова отлична възможност, след като при бърза контраатака Адам Марушич се засуети и отказа да подаде на непокрития Марко Весович, а притичалият Петър Занев успя да отнеме топката. В 68-ата минута Ивайло Чочев получи контузия след остър сблъсък с играч на гостите и бе заменен от Симеон Славчев.

В 72-ата минута Георги Костадинов стреля с глава, но право в ръцете на вратаря. а пет минути по-късно и положение на Ивелин Попов не се увенча с успех. За да дойде 82-ата минута и така жадуваният първи български гол в евроквалификациите. Тогава Ивелин Попов бе фаулиран в наказателното поле, а френският арбитър посочи бялата точка за ужас на черногорците. Останаха обаче съмнения дали нарушението не е извън наказателното поле. Зад топката задстана Неделев, чийто удар бе безпогрешен. В секундите преди изпълнението на нарушението на терена се появи и абсолютният дебютант Мартин Минчев от „Черно море“. Именно 17-годишният талант имаше отличната възможност да се превърне в героя на вечерта. В 90-ата минута офанзивният футболист бе изведен на стрелкова позиция, но ударът му мина покрай вратата на гостите. В ответната атака обаче резервата Владимир Йовович бе изпуснат, но Михайлов успя да поправи грешката на отбраната с добро спасяване.

Така в крайна сметка двата тима си поделиха закономерно точките. В понеделник България има тежко гостуване на амбициозния отбор на Косово, намиращ се в серия от 11 мача без загуба. По-късно тази вечер Англия приема Чехия в друг мач от групата.