Безпрецедентното мълчание на военния министър Тодор Тагарев по въпроса за поведението на съветника му Мехмед Емин в УМБАЛСМ „Пирогов“ предизвика множество коментари. „Труд news” потърси мнението на председателя на 48-ото Народно събрание Вежди Рашидов, който напусна парламента и политиката, но през годините винаги е реагирал много чувствително, стане ли дума за работата, възнагражденията и отношението към медицинските сестри и лекари. Рашидов припомни, че професионалният път на съпругата му е свързан дълги години с „Пирогов“ и призова здравния министър проф. Христо Хинков да опази гилдията на медиците от подобни безпардонни прояви и в бъдеще.
„Не става дума за един или друг съветник от властта, а за всеки такъв случай. В последните десетина години като че ли се води преднамерена кампания срещу българските лекари и медицински работници. Липсата на държава и държавност позволява безпардонно да бъдат унижавани, заплашвани и дори бити български медици. Това е резултатът от безнаказаната арогантност“, заяви пред „Труд news” Вежди Рашидов. „За мен това е дъното на морала и разпад на държавността. Става дума за най-хуманната професия в света. Човек се ражда с болка и от люлката до смъртта се нуждае от помощта на лекаря“, посочи още Вежди Рашидов.
„Аз живея с лекарка и много добре познавам всеотдайността и себеуважението в работата в болница като „Пирогов“ и други лечебни заведения, където работят много достойни медици. Тези хора всекидневно спасяват човешки живот, а за благодарност често биват поругавани и оплювани и бити“, заяви председателят на 48-ото НС. Той подчерта, че в „Пирогов“ има лекари, които освен че са големи специалисти, „имат интелект да бъдат министри и премиери като проф. Габровски, проф. Балтов, д-р Димитров и много, много други“.
„Смятам, че всеки, който се опитва да унижава достойнството на тези толкова необходими хора, трябва да понесе наказание съгласно закона. Закони има, но ако не се прилагат, това значи, че отсъства държавата“, каза Вежди Рашидов. И допълни: „Затова призовавам: Оставете лекарите на мира, махнете мръсните си ръце от белите престилки. Поздравявам директора на „Пирогов“, че има смелостта и достойнството да осветли скандалния случай с министерския съветник. Сигурен съм, че заради осветляването ще получи подкрепа от много хора“.
„На здравния министър ще пожелая да опази гилдията, заради която е на този пост и да създаде спокойни условия за работа на медиците без да се поддава на заплахи“, каза пред „Труд news” Вежди Рашидов.
Когато баща води страдащото си дете в болницата, той може да изгуби контрол върху себе си. Случва се в такива ситуации. Не всеки баща би заплашвал с имена на министри, разбира се.
Но това изтърваване на нервите е просто повод да се погледне към личността на един “демократ от Родопите” - така е наречен г-н Мустафа Емин в сайта на управляващото либерално сборище “Демократична България”.
Както е добре известно от историята, Родопите са древен извор на демокрация. Особено в един възхитително демократичен 500-годишен период, когато жителите на тази прекрасна планина се радват на незапомнен демократичен разцвет. Уточнява се също така, че “демократът от Родопите” г-н Емин е “учредител и член на Националния съвет на “Да, България”.
За какво се бори г-н Емин? “Бори се за разширяване на демократичното пространство в смесените райони” - кой би си помислил друго.
Само че... има няколко неудобни въпроса, които биха били интересни на уважаемата публика и които очакват отговори от г-н Емин, демократ от Родопите.
Към днешна дата Мустафа Емин е съветник на министъра на отбраната Тодор Тагарев.
Каква е експертизата на г-н Емин?
Ето какви са образователните му достойнства и професионални умения, според представянето му в партийния сайт:
- чрез създадената от него фондация “Креативна Общност” се поставя в услуга на идеите за пряка демокрация и гражданско участие в управлението на локално, местно и национално ниво.
- Неговите интереси са свързани с регионално развитие и местно самоуправление.
- завършил Исторически факултет на Софийски Университет “Св. Климент Охридски” с педагогически профил.
- интерес за него представляват теориите и практиките, свързани с понятията “етнос”, “нация”, “национализъм”.
От целия този словесно-либерален талаш става ясно едно - г-н Емин е завършил за учител по история и няма никакви професионални умения.
Да не говорим за специфична експертиза в каквато и да е област, даваща му експертна легитимност да бъде съветник на министъра на отбраната.
Нищо. Zero.
Какво е г-н Емин? Господин Емин е “демократ от Родопите”.
Със съкращения, от фейсбук
Опитите да се мине по-бързо на преглед в болницата не са само от влиятелни хора. Всеки се бори, ако може малко да предреди други. Обикновено собственият порязан пръст е по-важен от счупената глава на съседа. Поради тази причина тази преценка е много трудна от гледна точка на пациентите. Затова, когато бях директор в “Пирогов”, въведохме така нареченият триаж. За съжаление поради архитектурни ограничения това бе възможно само в детския сектор. Там медицинска сестра приема децата първоначално, която преценява степента на спешност и тогава има много ясен ред на влизането в кабинетите.
Когато става въпрос за най-голямата спешна болница у нас, всички трябва да са еднакво болни. Когато човек е болен, още повече когато е болно неговото дете, като че ли всичко е оправдано. Но има и разпределение на пациентите в зависимост от спешността. В конкретния случай, поне това, което видях в медиите е, че в противошоковата зала е имало по-тежък случай и по-лекият пациент е трябвало да изчака. Когато мястото на операционната маса е заето, не може да вдигнеш пациента, а трябва да извършиш услугата до край.
Най-вероятно в болницата са направили много добро обсъждане на въпроса и са решили кой е по-прав. Разбира се, вътре в болницата ще вземат страната на своят персонал. Винаги, когато има конфликти, има напрежение и от двете страни. В случая е имало напрежение от гледна точка на персонала с това, че е имало доста спешни пациенти. От друга страна - напрежението е в самия човек, тъй като това е неговото дете. То е страдащо и той иска максимално бързо да му помогне. И ето го готов конфликта. Две напрегнати страни се сблъскват.
Подобни случаи не би трябвало да се изнасят извън болницата и да стават публично достояние. Аз смятам, че поне, ако аз трябва да ги решавам, тези проблеми ще ги реша вътре в болницата. Не бих ги изнасял.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш