От днес (24 септември) до 28 септември Видин е домакини на седмата Международна конференция за Дунавските провинции на Римската империя. Съорганизатори на международният научен форум е Национален археологически институт с музей ( НАИМ) при БАН, Община Видин, Регионален исторически музей – Видин и Университета във Ферара, Италия.
Стартът на конференцията бе даден на 23 септември (понеделник) в Централна зала на НАИМ-БАН, от директора на НАИМ-БАН, доц. д-р Христо Попов и Посланикът на Република Италия в България, г-жа Джузепина Дзара. Събитието се провежда със съдействието на Италианския културен институт-София, уточняват организаторите.
Снимки: Авторът
От днес следобед форума продължи във Видин. Конференцията е една от най-големите и авторитетните в областта на археологията, на които България е домакин през тази година, каза доц. д-р Здравко Димитров от НАИМ при БАН. Заседанията на научния форум се провеждат в Културен център „Жул Паскин“, който се намира в напълно реконструираната 130-годишна сграда на Синагогата във Видин.
Заместник-кметът на Община Видин Мартин Дончев приветства при откриването на форума участниците с думите: „За мен е чест да Ви приветствам с добре дошли във Видин. Пожелавам Ви успех и нека Вашите трудове да бъдат значими и четени не само сега, но и след столетия“. Заместник-кметът поднесе подаръци, представящи Община Видин, на всяка от участващите делегации.
Един от инициаторите за провеждането на седмата международна конференция за Дунавските провинции в Римската империя във Видин е доц. д-р Здравко Димитров от НАИМ при БАН. Темата на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции е "Граничен ландшафт по Дунав-Frontier landscapes along the Danube", уточни доц. д-р Здравко Димитров, който от години е ръководител на археологически проучвания на античните римски градове-Рациария, Бонония, намиращи се на територията на Видинска област, както и на римските крепости Кастра Мартис в Кула и Димово.
Темите на конференцията са посветени на новите археологически открития по границата на Римската империя, на религиозните и гробните практики, както и на нумизматичните изследвания, отбеляза Димитров. Той допълни, че ще представи на форума обща презентация за археологическите обекти от Дунавския лимес във Видинска област. Заедно с колегата Ваня Ставрева те ще представят обектите от Дунавския лимес като част от българската кандидатура тези паметници да бъдат част от ЮНЕСКО, допълни доц. Димитров.
Изборът на Видин като домакин, доказва и оценява високо работата на археолозите и резултатите, постигнати в последните години при проучването на антична Бонония във Видин, на Рациария в с. Арчар, на Кастра Мартис в град Кула, на селища при с. Слана бара, Синаговци и Димово, каза още доц. Димитров
Над 140 учени от 10 стари от Европа -Италия, Германия, Швейцария, Австрия, Унгария, Сърбия, Румъния, Франция и България ще представят своите научни съобщения по време на форума, ще дискутират археологическите изследвания, свързани с Дунавския лимес на Римската империя. В конференцията физически ще присъстват над 85 археолози от цяла Европа, ще бъдат изнесени 97 научни доклада по темата, а в постер сесията ще се представят 21 участника. По време на четирите основни сесии на форума ще бъдат представени новостите в изследването на ландшафтите по Дунавските провинции- религиозните практики, нумизматика и епиграфика, както и теренни данни от най-новите разкопки по Дунавските земи.
Участниците във форума ще посетят и всички големи обекти от Дунавския лимес, запазени на територията на Видинска област –античните градове и крепости - Бонония във Видин, Рациария, край село Арчар и Кастра Мартис в Кула.
На 28 септември научният форум ще бъде закрит в конферентния център на Областна администрация- Видин
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш