Възроденият Илинден

Дано стане традиция Македония и България да отбелязват общите си празници. Само воеводата Александър Велики ни разделя

Малко преди да стане ясно, че ще има Северна Македония, премиерът Зоран Заев представи идеята си за име на БЮРМ пред журналисти – Илинденска република Македония. Страната имала своите три илиндена, каза той и докато ги обясняваше, допускам му се плачеше от гордост. Ами не стана.

В крайна сметка се оказа, че има само един Илинден и той е общ в нашата предълга обща история и вече го отбелязваме заедно, така както е било преди десетилетия.

Лека-полека става традиция да се празнуват заедно и други събития. Лека-полека ще свикнем с идеята, че сме семейство след развод – различни фамилии, различни гледни точки към истината, но едни и същи предци и история. Само един велик воевода ни разделя македонци и българи и той се нарича Александър. Заради него, заради още много инат Македония от години пропуска шанса си да е в НАТО и на прага на Европейския съюз.

Проблемът с гърците се оказа толкова лесно решим. Гърция трябваше да влезе в тежка финансова криза, да им държат топките и да ги дърпат в различни посоки, трябваше Македония да се превърне в маргинала на Балканите, албанците да заговорят за отделяне, а Русия да се овърти около Скопие и десетилетната политическа криза да бъде решена за месеци.

Толкова трудно ли беше? Какво като се казва Република Северна Македония в международните документи? Грузия се казва официално Сакартвело, турците я наричат Гюрджистан (страна на вълците, от персийски), славяните – Грузия, западняците – Джорджия.

Няма да боли, ако се откажат от Вентилатора като национално знаме, няма да боли и ако се примирят, че няма четвърта раса „македон“ и да приемат, че от столетия сме били едно, а целта на примирието е да живеем столетия заедно с другите, дето се разделихме и трепахме. Този път мирно. И дано този път се кротнат.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари