В четвъртък Пленумът на ВСС решава дали да спре процедурата по избор
Новата фигура не е изяснена
Въвеждането на прокурор, разследващ главния прокурор, няма основание в действащата Конституция. Създаването на такава нова фигура не отчита конституционния статут на главния прокурор и неговия характер на конституционна институция. Това гласи становището на професор Васил Мръчков, депозирано в Конституционния съд (КС) по дело, образувано по искане за обявяване на противоконституционност на текстовете за „особения“ прокурор.
Промените в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт бяха гласувани в последните дни от мандата на 44-то Народно събрание. Президентът им наложи вето, но мнозинството го преодоля и се стигна да питане на Румен Радев до КС. Оттам поканиха за становище уважавани юристи, сред които и 85-годишния проф. Васил Мръчков, който в периода 1987-89 година бе главен прокурор.
Проф. Мръчков акцентира върху особената защита на институцията на главния прокурор, описана в Конституцията. И подчертава, че правната фигура на разследващия прокурор „не е изяснена, а нова правна фигура за българското законодателство, която няма свой „образ и подобие”. „Тази фигура поставя повече въпроси със своята неяснота. Не е определено мястото на тази фигура. Тя не е „прокурор” по смисъла на действащата Конституцията, защото не е присъствала при приемането на Конституцията през 1991 г., нито е въведена с последващите изменения на Конституцията“, пише проф. Мръчков.
Становището на бившия главен прокурор Мръчков е важно също и за Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС). В четвъртък – 8 април, съдебните кадровици трябва да решат дали приемат предложението на Прокурорската колегия на ВСС да се спре процедурата по избор на прокурор, разследващ главния прокурор, до произнасяне на Конституционния съд.