Гимнастичките ни грабнаха сребро в отборната надпревара на Световното в София

България спечели първи медал от световното първенство по художествена гимнастика в "Арена Армеец" в София.

Тимът в състав Катрин Тасева, Невяна Владинова и Боряна Калейн завоюва сребърното отличие в отборната надпревара при жените, след като трите грации събраха сбор от 150.975 точки, съобиха от Българска федерация художествена гимнастика.

Това е първи медал в отборното за България от световно първенство от 2001 година насам, когато в Мадрид (Испания) Симона Пейчева, Елизабет Паисиева и Юлияна Найденова взимат бронз.

За последно преди 23 години България има сребърен медал отборно - през 1995 година във Виена (Австрия) Мария Петрова и Диана Попова.

В София само Катрин Тасева игра четири уреда, а Невяна Владинова и Боряна Калейн - по три. За крайното класиране се зачитат осемте най-високи оценки от 10-е изпълнения.

Световната титла завоюва Русия (Арина Аверина, Дина Аверина и Александра Солдатова) със 161.325 точки. Бронзовото отличие е за Италия (Александра Аджурджукулезе, Милена Балдасари, Алесия Русо) със 147.550 точки. В топ 6 са още Израел, Украйна и Беларус.

По-късно тази вечер са финалите на бухалки и лента. Катрин Тасева и Невяна Владинова ще се борят за медалите на бухалки, а Боряна Калейн е финалистка на лента.

Ясни са и 24-е грации, които се класират за финала на индивидуалния многобой. България ще бъде представена от Катрин Тасева и Невяна Владинова.

Квалификацията за многобоя спечели защитаващата титлата си от Пезаро 2017 Дина Аверина със сбор от 60.800. Втора е Александра Солдатова с 60.275, а трета е Арина Аверина с 60.000 точки. Тасева е пета с 57.450 точки, Владинова - седма с 56.450, а Калейн - 12-а с 54.775 точки, но на финала участват само по две състезателки от държава.

Състезанието в многобоя е утре от 14.00 до 20.00 часа.