На 1 ноември Съюзът на българските писатели традиционно отличава писатели и общественици за принос към българската литература. Тази година тържеството се състоя в клуб „Парнас“ и беше водено от Боян Ангелов – председател на Писателския съюз.
В словото си той изтъкна: „В Деня на народните будители ние отдаваме почит на хората, които през вековете са пренесли не само огъня на Възраждането, но и на българското самочувствие. Наскоро ние се обърнахме към обществеността с искане да бъде свалена от сцената на Народния театър пиесата „Оръжията и човекът“. Режисьорът Джон Малкович ни обвини, че ние сме изгонили Георги Марков от СБП. Ако аз бях на тази пресконференция, щях да кажа три важни неща: първо, ние,
днешните писатели, нямаме вина, че преди 50 години е изключен Георги Марков; второ, по същия начин ние нямаме заслуга, че през 1940 г. 28 български писатели, начело с Елин Пелин, пишат писмо до министър- председателя Богдан Филов да не се приема Закон за защита на нацията. Реално тогава само три институции (Светият Синод, Синдикатът на
българските учители и Съюзът на българските писатели) застават срещу приемането на този репресивен закон, унижаващ българските евреи. Трето, бих казал на американеца Малкович, че това е Съюзът, чийто председател Елин Пелин по време на бомбардировките над София спасява стъкленицата със сърцето на Вазов. Знаем кои тогава са бомбардирали София и колко жертви сме дали... Затова нека да отдадем почит на писателите преди нас, създали Съюза ни на 8 септември 1913 г., чийто. Почетен председател става Иван Вазов. Когато чуем, че някой се гаври с неговото име, ние не можем да стоим безучастни. Малкович има право да си постави пиесата където поиска, но не и тук. Българският войник не е страхливец. Вазов е създал шедьовъра „Иде ли?“, както и стихосбирката „Сливница“, посветена на героизма на нашите войници... Сръбско- българската война за нас е отечествена. Ние не можем да търпим подобни сквернословия. Все още вярвам, че имаме държавници, които би трябвало да се събудят“.
С Грамоти за принос към съвременната българска литература бяха удостоени: Димитрина Кюркчиева, Владимир Арденски, Лозинка Йорданова, Лалка Павлова, Диана Сиракова и Христос Хартомацидис. Боян Ангелов отбеляза, че за 34 години държавата не е намерила начин да подкрепя финансово творческите съюзи. Затова СБП изразява своята благодарност към партньорски общини и дарители.
Последва връчването на Почетен плакет за подкрепа на съвременната българска литература, присъдени на: Изет Шабан – кмет на Община Ардино, Мария Киркова – кмет на Община Харманли, и Димитър Желев – председател и изпълнителен директор на „Алианц България Холдинг“.
„България наистина има нужда от съвременни будители. В Ардино се провежда Международният литературен форум „Братство“. Надявам се да превърнем нашето сътрудничество в договорни отношения и да допринесем заедно за обучението на новите поколения“ – каза Изет Шабан и благодари на писателя Саффет Ерен, който работи в тази насока. Димитър Желев отбеляза, че духовността е нещо изключително важно: „Без него ние нямаше да съществуваме като нация. Благодарение на
организации като СБП българщината се е запазила и ще се развива през вековете. Заедно с моя заместник Стефан Стефанов дълги години подкрепяхме финансово културни проекти в различни направления. Подкрепихме и издаването на великолепната антология „България Любов“ на изд. „Български писател“. Ще продължим да се радваме на вашето творчество“.
Боян Ангелов припомни, че Община Харманли съхранява чешмата на Гергана, за която Петко Р. Славейков пише поемата „Изворът на Белоногата“. Мария Киркова изтъкна, че Изворът на Белоногата е емблема на българската жена, която ние трябва да съхраняваме при всички обстоятелства. „Всичко българско, което ни държи здраво стъпили на земята, никога не трябва да го забравяме. Това е благодарение на вас, творците! Поклон!“ – каза Мария Киркова и връчи на Боян Ангелов емблемата на град Харманли.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш