Как да се предпазим от грипа

Грипът тип Б не е идвал толкова масово в България от години и малко хора имат изграден имунитет

Честото миене на ръцете намалява риска от грипна инфекция, съветва д-р Илия Цеков, вирусолог в “Софиямед“

„Тенденциите в София в момента са отражение на това, което се случва в областта и в цялата страна. За разлика от предходни години обаче, сега се наблюдават много повече пациенти с грип Тип Б“, съобщи д-р Илия Цеков – началник лаборатория по вирусология в „Софиямед“.

Грип Тип Б, като епидемичен пандемичен щам циркулира всяка година, но толкова масово като тази година не е идвал от поне 7-8 години.  Това означава, че има по-малък брой хора, които са изградили имунитет срещу него и по-голям процент хора се очаква да се разболеят, и то в млада възраст. Тези над 55 години е възможно да имат изграден имунитет, макар и частичен, споделя пред „Труд“ д-р Цеков и допълва, че и най-мъничките също боледуват, но не толкова тежко.  Неговият съвет е при наличие на симптоми да се уверим със сигурност, че става дума за грип чрез бърз тест или специализирано изследване.

„Съчетанието от характерни симптоми, епидемия и евентуално – положителен тест за грип в първите 12 до 24 часа, дава възможност за приложение на специфично противогрипно лекарство. Взето в първите часове на проява на симптомите то забавя разпространението на вируса, заболяването протича по-леко и по-кратко, а рискът от усложнения намалява значително“, обяснява специалистът.

Според него, когато в семейството има един човек, който е доказано болен с тест, останалите не е необходимо да се изследват, тъй като по типичните симптоми може да се приеме, че става дума за грипна инфекция.

Един от начините да се установи грипна инфекция е чрез т.нар Real-time PСR или амплификационен метод, който се прави в Националния център по заразни и паразитни болести. Взимат се с тампон клетки от носоглътката, от тях се извлича тотална нуклеинова киселина -  ДНК и РНК  и в този микс се търси специфична РНК на грипен вирус по специална методика.

В повечето случаи може да се направи и бърз тест за грипна детекция. „Изследването може да се направи в лабораторията по вирусология на „Софиямед“. За него също е необходимо да се вземат клетки от носоглътката. Материалът трябва максимално бързо да бъде обработен в лаборатория, а най-добре е да се направи на място. Той се препоръчва, когато клиничната картина не е характерна или е необходимо ограничаване на симптомите. Например едно дете на 3-4 години не винаги може добре да опише какво чувства – тази характерна болка по мускулите, това, че го втриса и температурата се покачва“, обяснява д-р Цеков.

По думите му, с напредването на епидемията, особено в София, в следващите две-три седмици, все по-малко ще има нужда от тест и все повече от конкретни мерки. Освен лекарствата те включват и добра лична хигиена. „Този вирус има липидна обвивка и е относително неустойчив на различни детергенти, като сапун и спирт. Честото миене на ръце и лице със сапун намалява риска от заразяване. Пътуваме, например в градския транспорт. В момента, в който се приберем вкъщи или отидем на работа, първото нещо, което трябва да направим е да се измием добре със сапун и топла вода. Простичко, но може да намали драстично възможността от заразяване.  Добре е преди да сме се измили да не се пипаме много по очите“, съветва още д-р Илия Цеков.

Честото проветряване също е добър метод, защото така се намалява броят на инфекциозните частици, с което пак се редуцира риска от заразяване. Препоръчва се още редовното почистване на работните повърхности и носенето на предпазна маска.

 

Къде да се изследваме

Лабораторията по вирусология към ДКЦ „Софиямед“ се намира в гр.София, бул.“Г.М.Димитров“16. Обемът на дейности включва серологична и молекулярна идентификация на различни патогенни микроорганизми, като  някои от тях са: вирусни хепатити(Хепатит А, В, С),  хламидийни инфекции ; херпесни вируси (Херпес симплекс -тип 1 и 2, Херпес Зостер, Цитомегаловирус, Епщайн-Бар вирус); остри вирусни респираторни заболявания (Грип А, В; Рубеола, Морбили и др.)

Лабораторията работи с НЗОК, с частните здравно-осигурителни фондове и корпоративни клиенти по профилактичната програма на ДКЦ „Софиямед“, както и с пациенти по платен прием от цялата страна. Комплексната дейност на лабораторията се осъществява от лекари-специалисти, биолози и медицински лаборанти с опит и съответна квалификация.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве