„Лалетата“ продължават да вехнат

France's midfielder Moussa Sissoko (C) vies with the Netherlands' defenders Rick Karsdorp (R) and Jeffrey Bruma during the FIFA World Cup 2018 qualifying football match between the Netherlands and France at the Arena Stadium in Amsterdam on October 10, 2016. / AFP PHOTO / FRANCK FIFE

Пропадането на Холандия на национално равнище продължава. „Лалетата“ записаха първа загуба в световни квалификации за последните 15 години, но пета домакинска от септември 2015 насам. Възпитаниците на Дани Блинд отстъпиха на Франция с 0:1 в Амстердам след миг на гениалност на Пол Погба, най-скъпия футболист в света.

Последното поражение на Холандия в среща от този ранг бе през 2001 г. от Ейре с 0:1. Тогава поражението се оказа фатално и по-късно „лалетата“ пропуснаха мондиала в Япония и Южна Корея. Впоследствие те записаха серия от 34 мача без загуба, а по този показател пред тях остават единствено Германия (36) и Испания (56), като поредицата на „Ла Роха“ продължава.

"Не мога да повярвам - побесня след двубоя с „петлите“ Блинд. - Съдията беше длъжен да даде дузпа. Всички видяха играта с ръка.“

Треньорът се разгневи за ситуацията в края на първата част, когато Лоран Косчелни игра непозволено в собственото наказателно поле. Легендата на холандския футбол не пропусна да смъмри и стража Мартен Стекеленбург заради гола на Погба: „Нашият вратар може да спасява подобни удари. Той също го знае. По време на тренировките отразява подобни изстрели от далечно разстояние без дори да се напрегне.“

Загубата смъкна тима на Блинд до трета позиция в класирането, оглавявано от Франция и Швеция с по 7 точки.

На обратния полюс бе наставникът на победителите Дидие Дешан. „Много ценна и напълно заслужена победа - отсече бившият треньор на „Монако“ и „Ювентус“. - След чудесното първо полувреме си заслужихме победата. Можехме да реализираме още попадения. Не успяхме да вкараме втори гол, затова напрежението се запази. След почивката стана по-трудно и вече не владеехме толкова продължително топката.“

От своя страна героят Пол Погба бе засипан с похвали за представянето си срещу „лалетата“. „В лагера на Франция сме на мнение, че това беше най-добрият му мач с екипа на националния отбор - обясни капитанът на „петлите“. - Всичко това е с уговорката, че срещу нас имахме сравнително слаб и млад холандски отбор.“

В друг мач от същата група „А“ Люксембург успя да вземе в Беларус онова, което изпусна в София в последната секунда. Скромният отбор на Люк Холц измъкна 1:1 при визитата си в Минск, а в герой за херцогството се превърна бившият нападател на ЦСКА Орелиен Жоаким. Таранът бе точен в 85-ата минута, след като преди това Савитский бе открил резултата в полза на домакините. С това попадение бившият „червен“ стрелец оглави класацията при голмайсторите в групата с 3 попадения.

„От доста време играем добре, но не печелим достатъчно точки - обясни треньорът Холц. - Постигнахме равенство в много труден мач, в който цяло второ полувреме бяхме с човек по-малко. За нас беше важно да не загубим. Във втори пореден мач ни гонят футболист, но въпреки това не смятам да коментирам съдийството. Може би не заслужавахме точката толкова, колкото в София, но сме радостни, че я взехме.“

През ноември Люксембург приема Холандия, Беларус гостува на България, а Франция и Швеция ще се изправят в директен спор за първото място.