Лалова се класира за световното

(L to R) Chisato Fukushima of Japan, Tianna Bartoletta of the US and Ivet Lalova-Collio of Bulgaria compete in the women's 100m event during the Golden Grand Prix track and field meet in Kawasaki, a suburb of Tokyo, on May 21, 2017. / AFP PHOTO / Toru YAMANAKA

Ивет Лалова си осигури участие на световното първенство по лека атлетика в Лондон това лято. Българската атлетка спечели две победи на 100 и 200 метра на турнира „Голдън Гран при“ в Кавазаки (Япония) и покри норматив за участие на световното първенство на половин обиколка.

Първо Лалова триумфира в новата си коронна дисциплина с време 22,98 секунди при попътен вятър със скорост 0,6 м/с. Тя остави зад себе си Тифани Таунсенд (САЩ, 23,31 сек) и Тойи Уизър (Папуа Нова Гвинея, 23,40 сек).

„Ако съдим по първото състезание, започвам тази година по-добре от миналата - заяви Ивет. - Вече смятам себе си за бегачка на 200 метра, защото конкуренцията на 100 м вече е много силна. Целта ми е да бягам все по-бързо и се надявам тази година да счупя националния рекорд на 200 м. Мисля, че имам сили да го направя. Разбира се, другата ми цел е финал на световното първенство.“

За да успее, софиянката трябва да свали доста от постижението си, тъй като сегашният национален рекорд е 22,01 секунди - на Анелия Нунева от 1987 г. Въпреки че не възлага големи надежди в късия спринт, няколко часа след първия си успех българката спечели и бягането на 100 метра. Насрещният вятър от 1,0 м/с не й позволи силен резултат и тя завърши за 11,40 сек, а зад нея останаха американките Тауана Медоус (11,44 сек) и Тиана Бартолета (11,47 сек), която е двукратна олимпийска шампионка с щафетата на родината си.