Лекуват успешно пациенти с онкозаболявания чрез индивидуална таргетна терапия

Целта на най-големия лечебно-диагностичен болничен комплекс в Източна България УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна е да предоставя на българските пациенти най-съвременните подходи при диагностиката и лечението на онкологични заболявания чрез въвеждане на иновативни технологии и персонализирана и прецизна медицина.

През последното десетилетие значително нарасна научното познание за туморната биология, което съответно предостави възможност в световен аспект да се развиват нови медикаменти и лечебни подходи. Таргетните терапии започнаха да променят онкологичното лечение.

Какво представлява таргетната терапия? Това е прицелна терапия, която е индивидуална при всеки пациент. Чрез лекарство се въздейства върху мутирал протеин в клетката, който няма нормалната регулация, винаги е активен и кара туморната клетка да се дели. Това лекарство блокира прицелно само мутиралия протеин, обяснява доц. д-р Иван Щерев, началник на Клиниката по медицинска онкология в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна.

Преди да се използват таргетните терапии, е необходим предлечебен генетичен тест, който показва наличие или липса на определен биомаркер в туморната тъкан на пациента, а това от своя страна определя ефективността на съответното таргетно лекарство. Това е в основата на персонализираната, индивидуализираната или прецизираната медицина. Молекулярните тестове са вече задължителна част от рутинния диагностичен процес за онкологично болни пациенти. Освен това при избора на индивидуална таргетна терапия решаваща роля играе профилирането на тумора за откриване на всички специфични генетични промени.

Постиженията на молекулярната диагностика доведоха до създаване на много генетични тестове за откриване на характерни генетични промени, мутации или свръхпродукция на специфичен белтък в туморната тъкан при всеки пациент индивидуално. Това са биомаркери, за чието специфично блокиране са създадени таргетните (прицелни) лекарства за лечение на тумори.

В УМБАЛ „Света Марина“ съвременното лечение на онкологични заболявания е неразривно свързано със съвременните методи за диагностика на туморите с цел  персонализиране на лечебния подход. Това са методите на имунохистохимията, полимеразната верижна реакция (PCR) и ин ситу хибридизацията, а от 2015 г. в Клиниката по обща и клинична патология се използва иновативната дигитална технология. Лабораторията по молекулярна патология е оборудвана с апаратура от последно поколение за определяне на белтъчния и генетичен прототип на всеки тумор.

Таргетните терапии имат доказана ефективност при пациенти с карцином на гърдата, белия дроб, дебелото черво, бъбреците и меланом. Според нашия опит, който е вече 5 години, молекулярните генетични тестове показват, че около 60% от пациентите с карцином на дебелото черво са подходящи за таргетна терапия. При меланом подходящи са около 50%, при карцином на белия дроб – 10%, а при карцином на гърдата – 20%, споделя доц. Щерев.

Таргетната терапия може да се прилага в комбинация с добре познатата цитотоксична терапия или самостоятелно, като решението се взема от лекуващия лекар за всеки пациент индивидуално според резултатите от молекулярната диагностика. С таргетна терапия се лекуват най-често пациенти в 4-ти метастатичен стадий на онкологичното заболяване. Ефектът и поносимостта от таргетната терапия се оценява периодично чрез преглед, образни и лабораторни изследвания.

Резултатът от прилагането в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна на персонализираната медицина чрез индивидуални молекулярни генетични тестове и биомаркери в туморната тъкан е да се даде чрез таргетната терапия точното лекарство на точния пациент в точното време, което води до по-качествено и успешно лечение на онкологичните заболявания като цяло.

Ползите за пациентите от персонализираните таргетни терапии са безспорни. При прилагането им се увеличава възможността за благоприятен изход от заболяването, намаляват се нежеланите странични ефекти от лечението и се увеличава качеството на живот при пациентите с онкологични заболявания.

sterev_muvarna

Доц. д-р Иван Щерев е началник на Клиника по медицинска онкология в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна и доцент към Катедрата по пропедевтика на вътрешните болести в МУ-Варна. От 2007 г. до 2011 г. е специализирал в Каназава, Япония, където защитава успешно докторат. Доц. д-р Иван Щерев е рецензент на няколко водещи международни научни списания в областта на онкологията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве