Маркес извади рамо от радост

Най-престижните моторни серии на две колела изпревариха Формула 1 поне в излъчването на шампиона. Марк Маркес си осигури петата титла в „кралския клас“ (до 500 куб. см.). Испанският пилот на „Хонда“ спечели Гран при на Япония и с осмата си победа за сезона си гарантира първото място в генералното класиране три старта преди края на шампионата.

Успехът дойде след тежък дуел с директния конкурент Андреа Довициозо (Италия, „Дукати“). В 21-ата от общо 24 обиколки Маркес направи изпреварване на завой 9 на пистата „Мотеги“, а италианецът не успя да задържи мотоциклета си и на следващия завой излета в чакъла отстрани. Дови се добра до финала едва 18-и и загуби математическите си шансове за титлата.

Болката обаче причака 25-годишния шампион веднага след финала. Маркес, който оцеля в куп напрегнати ситуации през сезона, беше контузен от хората от екипа си, които бурно се нахвърлиха да го прегръщат. Те го събориха на земята, а впоследствие стана ясно, че пилотът е с извадено рамо.

С петата си титла испанецът се изравни с Мик Дуън, а пред тях са само Джакомо Агостини (8) и Валентино Роси (7).

„Пет титли е добре, но аз искам повече“, призна Маркес след успеха.