Михаил Миков представи във Видин в празничните дни атракция - филателна изложба озаглавена „ПолитНЕкоректна“. Бившият председател на Народното събрание, лидер на БСП и дългогодишен депутат, днес преподавател в СУ „Климент Охридски“ Михаил Миков показа за първи път част от своята лична колекция от пощенски марки, пликове и картички.
Експозицията е озаглавена „ПолитНЕкоректна“ филателна изложба не случайно, сподели авторът й и уточни, че тя първа негова подобна изява. Пред голяма аудитория, която дойде да види изложбата в родната къща на един от видните антифашисти от региона Боян Чонос, Миков представи изложбата. Тя показва личността на Георги Димитров, неговата дейност чрез съхранени пощенски марки с неговия образ, карти максимум, пощенски пликове, картички и марки.
Миков допълни, че „пропагандната машина през последните 35 години не прави изключение и неуморно опитва да изтръгне споменът за борбите на българския народ и социализма такъв, какъвто сме го видели и живели, и насажда пълно отрицание на всичко след 1944 г. Затова днес не е политкоректно да се говори обективно за събитията от преди 80 години и кръглата годишнина от 9-ти септември да мине незабелязано. Извън мейнстрийма остана 120-годишнината от създаването на българските профсъюзи през 1904 г. На 23 септември, се навършват 101 години от избухването на Септемврийското въстание.
Миков аргументира идеята за изложбата така: „избрах да припомня за всички тези събития чрез политНЕкоректна филателна изложба, в която е представена една личност, свързана и с тези три исторически събития – Георги Димитров. Той е единственият българин, отпечатан във филателни издания на четири континента и то след своята смърт и едва ли някога друг наш сънародник ще получи такова световно признание“.
Авторът на изложбата е убеден, че големите обществени промени обикновено са свързани с опити за подмяна на културната памет и моделиране на спомени, които обслужват новите идеологии и новите елити.
Настоящата изложба, допълва Миков показва биографията на Георги Димитров чрез максикарти, които се състоят от три елемента: пощенска картичка, една пощенска марка, издадена от официалния пощенски оператор на дадената държава и едно пощенско клеймо (първодневен печат или датно клеймо, най-близко до датата на валидиране).
Материалите са групирани тематично в няколко раздела: общобиографични; Димитров като печатарски работник и синдикален деец; Септемврийско въстание; Лайпцигски процес; социалистическо строителство; партийна дейност; чуждестранни филателни издания.
Миков показа и специално за „Труд“ запазен пощенски плик и марка с образа на Георги Димитров, валидирани специално по-повод 80-та годишнина на вестник „Труд“ през 1983 г.
В изложбата са включени и пътували пощенски картички и пликове, изпращани от чужбина и България, както и от предприятия и колективи от Видинско, носещи името на Георги Димитров.
Изненадващо за самия автор, веднага след откриването на филателната изложба той получи покани да я представи в други български градове.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш