Награждават шампиона Гатлин без публика

Юсейн Болт ще напусне спорта с поражение. В последния си индивидуален старт най-бързият човек на света показа, че вече няма нищо общо с онзи атлет, поставил невероятни световни рекорди в спринта преди няколко години. Светкавицата се оказа прекалено бавен, за да спечели четвърта световна титла в спринта на 100 метра.

Във финалното бягане Болт отново стартира бавно и до финала така и не успя да компенсира феноменалното тръгване на 22-годишния американец Крисчън Коулман. През това време Джъстин Гатлин нанесе удара си от седми коридор. В последните метри той се изстреля до първото място и така спечели втора световна титла в дисциплината след Хелзинки 2005. Метеорологичните условия бяха неблагоприятни – прекалено хладно време и насрещен вятър, което се отрази на резултатите. Гатлин стана шампион с 9,92 секунди, Коулман бе с 2 стотни по-бавен, а времето на Болт бе 9,95 сек – най-доброто му време за сезона. Така Светкавицата загуби финално бягане на голямо първенство за пръв път след Осака 2007, когато остана втори след Тайсън Гей (САЩ) на 200 метра.

Развръзката определено не се хареса на публиката, която започна да освирква новия шампион. Причината е, че 35-годишният Гатлин е един от малкото спортисти в света, които се състезават след две допинг наказания. Американецът обаче се оказа готов за реакцията на феновете и ги призова да млъкнат с пръст на устата. Недоволен бе и президентът на ИААФ Себастиан Коу.

„Не беше перфектният сценария – заяви британецът. - Не съм щастлив, че човек, който два пъти е бил хващан с допинг, си тръгва с една от най-престижните награди в нашия спорт. Но животът рядко ни предлага финал като в приказка.“

Заради опасения от проблеми с фенове церемонията по награждаването на новия шампион бе изтеглена за момент, в който на стадиона няма да има състезания.

Гатлин и Болт се поздравиха като приятели след финала – двамата никога не са криели, че са в много добри отношения.

„Юсейн ме поздрави и ми каза, че не заслужавам подобно отношение – обяви шампионът. - Той е направил толкова много за спорта и знае колко здраво работя. Целта ми беше единствено победата и успях да я измъкна.“

Болт пък обиколи пистата като победител под бурните овации на феновете.

„Не съжалявам, тази загуба не променя нищо – обяви ямаецът. - Загубих от страхотен съперник и от едно много талантливо младо момче. Време е да си тръгвам.“