Над 200 възстановчици се включват в XV фестивал на античното изкуство "Орел на Дунава" в Свищов

Снимки: Веселина Ангелова

Певецът Михаил Белчев и директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова с награди за популяризиране на българската история и култура

Над 200 възстановчици се включват в петнадесетото издание на Фестивала на античното наследство „Орел на Дунава“ в Свищов. Проявата ще е от 7 до 9 юни. На сцената ще покажат умения, сила, автентични оръжия и облекла над 220 реенактори от Италия, Румъния, Украйна, Молдова и България.

Сред участниците ще са най-влиятелната група за антични исторически възстановки в Европа - Gruppo Storico Romano от Италия, атрактивните румънски групи за възстановки Garda Apulum - Legio XIII Gemina, Асоциация „Danais”, Historia Renascita, както и Geto-Dacians from Moldova.

Виртуозните ездачи от „Багатур” и Уникалното огнено шоу на Oгненa група „Феникс” от Козлодуй и тази година ще застанат до домакините - свищовските реенактори от „Първи Италийски легион”, за да представят най-доброто от българските исторически възстановки на свищовска сцена.

За първи път във фестивала ще се проведат Големите гладиаторски игри „Колизеум“, в които вместо индивидуални демонстрации всички гладиатори ще се съберат в неповторимо състезание за любовта на публиката и най-атрактивен двубой и гладиатор.

Начало на гладиаторските игри ще даде драматичната сцена „Двете гладиаторки“ в изпълнение на Gruppo Storico Romano. Сцената описва нощта преди битката между двете най-известни римски жени-гладиаторки, чиито имена и до днес четем по релефите на древните останки на Колизеума.

"В програмата ще видим уникалната реконструирана римска музика на Histriones (хит на италианската музикална сцена и радиа), античните танци на Nimfele Dace и Пагане, трагедията „Един ден в дома на Пизон“ на Gruppo Storico Romano. В сцената Император Нерон е поканен от своя приятел на поредния гуляй, но този път не всичко завършва така, както е започнало.

Особено атрактивни са демонстрациите на „Багатур” по виртуозна конна езда в Нове. Големият парад на участниците ще се проведе на светлината на факли по улиците на Свищов след церемонията по откриването. Традиционната кулинарна битка между участващите исторически групи се очаква да е особено ожесточена и както обичая повелява, ще завърши с масова дегустация от публиката", обясни Стефан Проданов, който е един от организаторите на фестивала.

Той допълни, че решителната голяма битка в събота вечер ще противопостави всички участници - римляни и варвари. Римската армия ще използва своята артилерия и ненадмината военна тактика, за да подчини враждебните племена, а резултатът ще е неясен до края.

"Нов акцент в програмата ще са ателиетата и работилниците за малките фенове на историята. В събота и неделя те ще работят постоянно на фестивална територия, за да демонстрират, но и да дадат на всеки желаещ възможност да се включи в античните занаяти, да поиграе антични настолни игри, да нареди мозайка, да нарисува митична сцена или да бъде гримиран с варварските цветове на войната", разкри Стефан Проданов.

Организатори на събитието са Община Свищов, Исторически музей - Свищов и Съвет по туризъм - Свищов. По време на фестивала, кметът на Свищов ще връчи традиционните награди "Златен Орел".

Лауреат на „Златния орел“ за опазване на културно-историческото наследство е откривателят на Каварненското съкровище през миналата година, изтъкнатият български историк и археолог доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.

Лауреат на „Златния орел“ за популяризиране на българската култура е любимият български поет, композитор и изпълнител Михаил Белчев, след 50 години на сцена и стотици концерти и турнета в 15 държави.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България