Нено Димов: Вкарват за НП "Пирин" стария гьобелсов принцип, че една лъжа, повторена сто пъти, става истина

Старият Гьобелсов принцип, че една лъжа, повторена сто пъти, става истина, се опитва да бъде вкарана в момента по отношение на Национален парк "Пирин", заяви министърът на околната среда и водите Нено Димов пред БНТ. Той подчерта, че разбира добре, че някои протестиращи са наистина притеснени за бъдещето на парка, но други градят политическа кариера чрез протестите: "Тук говорим за две групи. Едната има чисто политически цели и има политически опорки. Това подвежда една друга група, която вярвам, че искрено са притеснени от развоя".

Димов напомни, че в Национален парк „Пирин“ ще се строи само върху 2% от територията, а не върху 48%, както твърдят протестиращите. 48% от Пирин е равно на 200 кв. км., което отговаря на площта на Пловдив, Бургас и Варна, взети заедно. Става дума за водохващане за питейни нужди, което е изписано в чл. 21 от Закона е записано това, припомни министърът. Той обясни, че законът е над устройствения план и дори да пише друго в плана, законът има преимущество.

"Разделям тези, които стоят отпред - кандидати за народни представители от политически партии, които така и не успяват да стигнат, и тези, които са отзад и са искрено заблудени от манипулацията, която се случва. [...] Зоната е 2%, а заетата площ е 0,38%", обясни Димов.

Нека се говори за Рила и Витоша, за ски туризма като цяло, призова Нено Димов. В Европа са построени 274 лифта и не съм чул някой да протестира, допълни той.

Екоиновациите са приоритет на триото Естония-България-Австрия и това ще е основна тема за България, каза още Димов. От гледна точка на околната среда това е най-сериозната тема в световен мащаб, допълни той.

"450 хиляди европейци умират годишно то мръсния въздух. София далеч не е най-мръсният град, но все още не сме постигнали това, което трябва", каза още екоминистърът.

Миналата седмица имаше среща, при която посредничих между Столична община и гражданското сдружение, което замерва въздуха в София и страната, както и учени, обясни той и допълни, че вратите му са винаги отворени. "Като система ние имаме малко, но много точни станции, а те имат много, но не толкова точни. Комуникирайки помежду си, ще имаме много по-ясна картина", каза още Димов и допълни, че учените трябва да намерят правилната комуникация между двете системи, като това ще стане в рамките на шест месеца.

"Битовото отопление е основният източник, а вторият проблем е автомобилният транспорт. Индустрията е трети", напомни Нено Димов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България