Опозицията във волейбола разчита на феърплей

Автор: Труд
Опозицията във волейбола разчита на феърплей

На добра воля от страна на управителния съвет на БФ Волейбол разчита Инициативният комитет за кардинални промени в българския волейбол. Представители на 7 водещи клуба – Владо Николов и Давид Давидов („Левски“), Александър Попов (ЦСКА), Иван Сеферинов („Славия“), Илия Динков („Марица“), Христо Драмов („Виктория Волей“), Красимир Илиев („Черно море“) и Радко Тумбев („Пирин“) поискаха извънредно Общо събрание и издигнаха кандидатурата на легендата Любо Ганев за президент на федерацията. Опозиционерите настояват за свикването му на 16 януари, като искането ще бъде внесено днес.

„Приемаме риска като разчитаме, че сегашните управляващи биха запазили някакво достойнство и не биха прибегнали до крайната мярка за елиминиране на кандидат“, заяви Динков на въпрос дали се опасява, че на заседанието си 20 декември управителният съвет на федерацията може да изключи Ганев и така да го лиши по устав от правото да се кандидатира за президентския пост.

„До момента 48 клуба вече заявиха желание за промени – добави Динков, когото Любо Ганев предложи за зам.-председател на бъдещия управителен съвет. - Мисля, че времето ще ни стигне да си осигурим достатъчно подкрепа от останалите. Залагаме на това, че каузата ни е права. Няма да допуснем повече царуване на някого. Колкото и опитен да е Лазаров в тази игра, все някога трябва да загуби. В спорта няма вечни шампиони.“

Самият Динков и Красимир Илиев от „Черно море“ са отклонили предложения да станат лица на опозицията. А и платформата на инициативния комитет предвижда президентът на федерацията да не е свързан пряко с никой от клубовете.

„Аз като спортист съм свикнал да мисля какво трябва аз да направя, а не какво ще направят другите – заяви Ганев. - Защитавал съм решения, с които не съм бил съгласен, защото така разбирам екипния спорт. Дори да съм бил против, но след като е прието, съм заставал зад него. Може би това ми е била единствената грешка – че съм бил колективен играч. Но вече знам мнението на повече от 50 клуба и искам да разбера какво мислят останалите. Така ще знам какво можем да подобрим в представената програма.“

Ганев представи платформа за подобряване на дейността на БФВ, която включва над 25 точки, като основно внимание е обърнато на детско-юношеския волейбол. Тя предвижда намаляване на броя на членовете на УС и избор на президент след всеки олимпийски цикъл с ограничение за максимум 2 мандата.

„Ръководството не е преизбирано на редовно събрание от 2012-а – уточни кандидатът за президент. - Всеки път беше – „дайте да си гласуваме още три години ... дайте още една година ... хайде до европейското ... хайде до световното“. И затова сега толкова много хора едновременно искат промяна.“

Левски и ЦСКА не искат зала „Христо Ботев“

Президентите на „Левски“ и ЦСКА – Владимир Николов и Александър Попов, отхвърлиха обвиненията, че участието им в опозицията срещу ръководството на волейболната федерация е прикритие за опит да присвоят столичната зала „Христо Ботев“.

„С риск да скандализирам Борислав Кьосев, ще кажа, че ако от мен зависи съдбата на зала „Христо Ботев“, ще я върна на принципала – ММС и дружество „Академика“ - отговори Николов. - Защото сега се плащат наеми целогодишно, а националните отбори тренират само през лятото. Говорил съм с 50 клуба и 95 процента от тях искат промяна в българския волейбол.“

Стойчев и Казийски подкрепят промяната

Любо Ганев все още не се е свързал с Радостин Стойчев и Матей Казийски, които бяха отлъчени от националния отбор, след като през 2012-а поискаха оставката на Данчо Лазаров. „Със сигурност ще го направя“, обяви кандидатът за президент на федерацията. Александър Попов обаче заяви, че две от най-големите имена в родния волейбол в последните години също подкрепят промените.

„С тях сме съмишленици – заяви президентът на ЦСКА. - Преди седем години имаше подобна ситуация. С колегите от „Марек“ бяхме заедно с тях двамата на фронтовата линия. Водих разговор с Радостин, той подписа искането за извънредно общо събрание. Много хора, бивши и настоящи опозиционери, имат желание за реформа в българския волейбол. Ключовата дума е реформа. Матей като един от най-добрите волейболисти раждани в България трябва да има собствено мнение. Ако олимпийската квалификация през януари бъде спечелена, надявам се в състава да има място за всички.“

Най-четени