Програмата за безплатни закуски в училище не е консултирана със здравното министерство

Програмата за безплатни закуски в училищата на министерството на образованието не е консултирана със здравното министерство и експертите по хранене от Националния център по обществено здраве и анализи. Това съобщи пред БНТ Националният консултант по хранене и диететика. Родители от фондация "За храната" обявиха кампания в социалните мрежи и събират снимки на закуските, които получават децата в училище.

"Факт е, че децата получават не това, което трябва. Има написани рецепутирници, рецептурни книги, които обаче не знам до каква степен се изпълняват и до каква степен някой ги контролира", коментира Екатерина Йосифова от фондация "За храната".

Наталия Александрова от своя страна посочи, че е възможно да се ядат тестени храни, но това не би трябвало да бъде всеки ден.

В столичното 119-то училище децата всеки ден получават тестени закуски по програмата на образователното министерство.

Четири пъти в седмицата пък в менюто има плодове и млечни продукти по програмата на фонд "Земеделие".

"С 40 стотинки не може да се говори за съвременно здравословно хранене. Ако това субсидиране се повиши два или повече пъти, може да се говори за съвсем друг тип храна.", коментира директорът на 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов" Диян Стаматов.

От Националния център по обществено здраве и анализи, където е написана наредбата за здравословно хранене, обясниха, че програмата за закуски в училищата не е консултирана с тях.

"Не знам каква е идеята на тази закуска. Дали това е първата закуска, като е основно хранене за децата. Ако е подкрепителна, тогава нямат място тези тестени закуски, защото се предполага, че детето вече веднъж е закусило.", обясни проф. Веселка Дулева, началник отдел 'Храни и хранене", НЦОЗА.

В наредбите за здравословно хранене е записано, че подкрепителната закуска трябва да е плод или зеленчук, допълни Дулева. От Столичната регионална здравна инспекция обясниха, че следят за спазването на правилата за здравословно хранене в кухните на детските градини и училищните столове и бюфети. Подкрепителните закуски били отговорност на други институции.

: "Здравословното хранене на учениците не изключва предлагането на тестени закуски. Тестените закуски, обаче трябва да са с месна плънка, зеленчукова плънка или смесени.", каза Десислава Драганчева, началник отдел "Държавен здравен контрол", СРЗИ.

При проверките е установено,че в менюто на част от столичните детски градини няма достатъчно зърнени култури. В някои училищни столове пък, давали повече хляб, месо и зеленчуци.

Съставени са и 20 акта на училищни лафки, които предлагали забранени захарни изделия и сокове.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България