Първа титла за САЩ в биатлона

US's Lowell Bailey celebrates in the finish area after the Men 20 km Individual event at the FIS Biathlon World Championships in Hochfilzen on February 16, 2017. / AFP PHOTO / FRANCK FIFE

Лоуел Бейли донесе историческа първа световна титла за САЩ в биатлона. 35-годишният американец спечели индивидуалното състезание на 20 км при мъжете, след като бе безгрешен в четирите стрелби и преодоля дистанцията с 3,3 секунди по-бързо от Ондрей Моравец (Чехия), който също свали и двайсетте мишени. Така френският ас Мартен Фуркад трябваше да се задоволи с бронза, тъй като сбърка два изстрела, за всеки от които към времето му бе добавена по една минута и остана на 21,2 секунди след шампиона.

„Това е сбъдната мечта, още не мога да повярвам, че съм световен шампион - призна Бейли. - Със сигурност това беше най-силното състезание в кариерата ми. Преди последната стрелба изобщо не бях напрегнат, чувствах се много добре. След това дойде трудното, но всичко свърши - аз вече съм шампион!“

След две класирания в топ 8 Красимир Анев този път остана 16-и. Самоковецът сбърка два изстрела и финишира на 2:06,8 минути след шампиона. Владимир Илиев пък остана 24-ти с пасив от 3:01,6 минути и три грешки в стрелбата. Антон Синапов (3 грешки, +4:21,4 минути) остана 39-и, а Димитър Герджиков (6 грешки, +8:44,7 минути) зае 81-во място.