Радев си иска машинките на колегата Мадуро

Промените в Изборния кодекс отново влизат в пленарна зала, но ГЕРБ-СДС, ДПС и БСП имат мнозинство от 127 депутати дори и с изключения от ПГ на БСП Явор Божанков.

Президентът върна Изборния кодекс в парламента

ГЕРБ-СДС, ДПС и БСП декларираха веднага, че няма да се съобразят с президентското вето

От “Промяната” са най-доволни

Президентът Румен Радев се оказа сред най-големите поддръжници на машинното гласуване, чрез което стана ясно, че лесно се манипулира вотът на хората и върна Изборния кодекс в парламента като наложи вето точно на параграфите, които разрешиха на избирателите сами да предпочитат как да гласуват - с машина или чрез хартиена бюлетина. “С ветото Радев нагледно заявява, че иска изборите у нас да се провеждат с машините на венецуелския му колега Николас Мадуро и да направлява процесите по резултатите от изборите, коментираха пред “Труд News” експерти и политолози.

Анализатори определиха хода на Радев и като нов опит да диктува дневния ред на Народното събрание, като едновременно с ветото върху изборния закон да се продуцират поредните скандали в пленарната зала.

По конституция ветото по даден закон се преодолява с мнозинство от повече от 121 гласа, а партиите, които подкрепиха в пленарна зала предложенията за промени в Изборния кодекс на БСП имат 127 депутати в момента. ГЕРБ-СДС, ДПС и БСП декларираха веднага, че няма да се съобразят с президентското вето на Изборния кодекс и ще гласуват смесеният вот да остане в изборното законодателство.

Първи на наложеното вето се зарадваха от “Продължаваме промяната”, които ревностно бранеха изцяло машинния вот в пленарна зала. “Ветото върху Изборния кодекс дава възможност парламентарните сили да отворим дискусия как могат да бъдат преодолени пречките пред реализацията на втория мандат”, каза председателят на парламентарната група на “Продължаваме Промяната” Андрей Гюров. Още преди седмици от ПП заплашиха, че няма да съставят правителство с втория мандат, ако промените в Изборния кодекс за смесеното гласуване станат факт. Гюров обаче не се ангажира със сигурност дали от “Промяната” ще направят опит за съставяне на правителство, а заяви: “Виждаме, че това вето адресира проблемите, които и ние видяхме в Изборния кодекс. Ние ще подкрепим това вето”.

“Очевидно е, че има мнозинство за преодоляването му,", коментира лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов, имайки предвид, че ГЕРБ-СДС са 67 депутати, ДПС-36, а БСП дори и след изключването на Явор Божанков са 24 депутати и въпросните парламентарни групи имат конституционното мнозинство за преодоляване на ветото. “Друг е въпросът как и по какъв начин ще бъде за пореден път “изнасилен” дневният ред на Народното събрание, за да може да бъде преодоляно това вето”, допълни Костадин Костадинов и припомни, че до Коледните празници Народното събрание има едва няколко работни дни.

От “Български възход” и ДБ също без никакви изненади обявиха, че ще подкрепят ветото на президента.

В част от мотивите на Радев за връщането на изборния закон се казва: “Стои въпросът защо със Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс е предприето смесване на гласуването с хартия или с машина в изборна секция. Като отговор се сочи стремежът избирателят да има “право на избор” как да гласува. Когато за едно и също право или задължение законът предвижда различно третиране, то трябва да се основава на обективен критерий”. Юристи, които “Труд News” потърси за коментар отбелязаха, че аргументите в мотивите са на места несъстоятелни, тъй като поправките дават възможност на хората да избират сами как да упражнят правото си на глас - чрез машина или с хартиена бюлетина и в случая съзряха опит за “политическо говорене, а не експертен и безпристрастен подход”.

Корнелия Нинова, председател на БСП: Мотивите не звучат сериозно, ще гласуваме против ветото

Ще гласуваме “против” ветото на президента и “за” вече приетия Изборен кодекс. Принципите в политиката победиха. Нашата позиция е отдавна, тя е принципна и последователна, така че с нищо не изненадваме.

Няма да променим позицията си и ще гласуваме против ветото и в подкрепа на приетия Изборен кодекс така, както беше и досега. Запознахме се с мотивите. Не ги приемаме, не звучат сериозно. Като например, че не трябва да се дава възможност за право на избор на българските граждани как да гласуват. Правото било само за кого да гласуват. Ние сме за свободата на избора.

Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ: Има достатъчно сериозна воля това вето да не бъде прието

Президентът желае хартиената бюлетина, всичко свързано с машинното гласуване и електронното дистанционно гласуване да се запази във вида му, който беше в Изборния кодекс преди да бъде променен.

Смятам, че има достатъчно сериозна воля от парламентарните групи това вето да не бъде прието и да се препотвърдят промените в Изборния кодекс.

Хамид Хамид, зам.-председател на ПГ на ДПС: Нямаме притеснения, че ветото ще бъде преодоляно

Избирателите са харесали нашите предложения за сканиращи машини. Няма да ги предложим отново сега, но по-нататък ще направи нашите предложения за промени в Изборния кодекс. Нямаме притеснения, че ветото ще бъде преодоляно.

Из Конституция на Република България

Законът се приема повторно с мнозинство от поне 121 гласа

Чл. 101. (1) В срока по чл. 88, ал. 3 президентът може мотивирано да върне закона в Народното събрание за ново обсъждане, което не може да му бъде отказано.
(2) Народното събрание приема повторно закона с мнозинство повече от половината от всички народни представители.
(3) Повторно приетият от Народното събрание закон се обнародва от президента в 7-дневен срок от получаването му.

Борислав Цеков, доктор по конституционно право, пред “Труд News”: Мотивите на президента са политически, а не юридически

Мотивите, с които президентът Радев връща за ново обсъждане промените в Изборния кодекс са изцяло политически, а не юридически. Да се твърди, че законодателят трябвало императивно да определи един метод на гласуване противоречи на основни конституционни принципи.

Да се застъпва тезата, че не трябвало да се броят бюлетините, разпечатани от машините, което се прави от избирателните комисии и под контрола на наблюдатели, застъпници и представители на партии, а трябвало да имаме доверие на машинно генерирани протоколи, чийто софтуер се контролира от частни фирми и лица, но не и от държавата, е напълно неприемливо и руши доверието в изборния процес.

Неслучайно никъде не се гласува с машини, които смятат резултатите. В САЩ така се гласуваше само в Луизиана, но от догодина и там се отказват и ще въведат същия принцип като в промените на нашия Изборен кодекс - машината се ползва, като устройство за маркиране на вот, за да се реши проблема с недействителните бюлетини, а след това се разпечатва хартиени бюлетини, които се броят.

Надявам се, че народните представители ще препотвърдят промените и ще отхвърлят ветото. Хартиените бюлетини ни връщат в Европа, а машинното гласуване ни праща в Третия свят. По това няма никакъв спор в демократичния свят.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика