Райконен се майтапи с Хамилтън след победата в САЩ: Вече стана ли шампион?

Kimi Raikkonen (FIN) Ferrari SF71H leads Lewis Hamilton (GBR) Mercedes AMG F1 W09 at the start of the race. 21.10.2018. Formula 1 World Championship, Rd 18, United States Grand Prix, Austin, Texas, USA, Race Day. - www.xpbimages.com, EMail: [email protected] - copy of publication required for printed pictures. Every used picture is fee-liable. © Copyright: Batchelor / XPB Images

Кими Райконен охлади амбициите на Люис Хамилтън да отпразнува още в САЩ петата си титлата във Формула 1. Финландецът спечели първата си победа в „кралските гонки“ при втория си престой във „Ферари“, а последният му триумф беше в края на 2013-а.

„Първото място е далеч по-хубаво от второто, но тази победа няма да промени живота ми“, отсече в типичния си стил Ледения.

Той нанесе удара си още в метрите след старта, когато с агресивна маневра изпревари звездата на „Мерцедес“, който бе стартирал от поулпозишън. Британецът загуби още една позиция за сметка на напористия Макс Верстапен („Ред Бул“). Причината бе стратегията с две спирания в бокса, която се оказа неудачна, тъй като останалите лидери се справиха по-добре само с една смяна на гуми.

„Обувката ми се протри от натискане на газта“, призна младият холандец след финала. Люис пък пристигна последен за церемонията на подиума, а Райконен го посрещна с провокиращ въпрос: „Стана ли вече шампион?“

Но третото място на Хамилтън му осигури още по-голяма преднина пред единствения му възможен съперник за титлата – Себастиан Фетел. Британецът вече има 346 точки, а асът на „Ферари“ е с 276 т. Това означава, че седмо място на финала в Мексико тази неделя прави Хамилтън петкратен шампион, дори ако германецът победи.

Фетел пък преживя нов кошмар, след като тръгна пети заради наказание, а малко след старта бе ударен от Даниел Рикардо („Ред Бул“) и пропадна до 15-ото място.

„Но денят е добър за отбора, Кими напълно заслужи победата и показа, че имаме скорост да печелим“ призна Себ, който се добра до четвъртото място на финала.

Хамилтън пък засипа с критики екипа си след изпуснатия шанс.

„Сами си направихме състезанието трудно – заяви лидерът в шампионата. - Не съм сигурен как се стигна до избора на тази стратегия. Но пък нямаше нужда да рискуваме и да влизаме в схватка с Верстапен.“