Руският външен министър Сергей Лавров в интервю за „Россия 24”: Операцията в Украйна слага край на доминацията на САЩ

Припомни нарушенията на международното право в Косово и Ирак

Няма причини да не продължат преговорите с Киев

Специалната операция на Русия в Украйна е призвана да сложи край на курса на САЩ и другите западни страни към безогледна доминация в света. Това заяви днес руският външен министър Сергей Лавров в интервю за телевизия „Россия 24”, предаде ТАСС.

„Нашата специална военна операция е призвана да сложи край на безогледното разширяване и беозгледния курс на пълна доминация на САЩ и след тях и на останалите западните страни на международната сцена”, обясни Лавров. И допълни, че тази доминация се упражнява чрез най-груби нарушения на международното право.

„В Косово без референдум може да бъде призната независимостта му, а в Крим, в резултат на референдум, който бе наблюдаван от стотици обективни представители на чужди държави, не може. В Ирак, на десетки хиляди километри от САЩ им се привидя заплаха за американската сигурност, бомбардираха го, не намериха никаква заплаха и дори не се извиниха. А когато до нас, буквално до границите ни отглеждат неонацисти и ултрарадикали, създават десетки биологични лаборатории съвместно с Пентагона, провеждат експерименти, преди всичко предназначени за създаване на биологично оръжие - намерени са документи, които не оставят никакви съмнения, то на тази заплаха до нашите граници, а не през океана, на нас не ни е позволено да реагираме”, обясни Лавров.

В същото време той посочи, че отношението на САЩ и техните съюзници към Русия се е променило. „Това е много сериозен обрат дори в политиката, която Европейският съюз и Западът като цяло под ръководството на САЩ започнаха да провеждат след началото на нашата специална военна операция, политика, която показва озлобление, в някои отношения дори настървеност”, заяви руският дипломат №1.

Той подчерта, че тази политика се определя не само от Украйна, а от факта, че от Украйна „започва да се прави трамплин за оказване на натиск върху Русия” и нейното подчинение на глобалната система, която Западът изгражда.

„Русия, разбира се, със своята история, със своите традиции е една от онези държави, които никога няма да заемат подчинено положение. Ние можем да бъдем членове на международната общност само при равни условия на сигурност”, добави Лавров.

Той коментира още, че Москва не се отказва от преговори с Киев за разрешаване на кризата. „Нашият президент (Владимир Путин) многократно е подчертавал, че предпочитаме преговори. Няма причини да не продължим преговорите с Киев, ние сме търпеливи хора”, посочи още Лавров.

Депутат от Думата разкри графика на операцията

Москва освобождава Донбас до месец

Мариупол продължава да е арена на сражения. Днес лидерът на Луганската народна република Денис Пушилин обяви, че нейните сили са завзели пристанището на града.

Първият етап от руската специална операция в Украйна ще приключи до месец, заяви депутатът от руската Държавна дума Виктор Водолацкий пред изданието URA.RU.

Той обясни, че на този първи етап териториите на Донецката и Луганската народни републики трябвада бъдат освободени от националистите.

Народният представител от управляващата „Единна Русия” разкри още, че общо в специалната операция са предвидени три етапа. След освобождаването на ДНР и ЛНР, във втория етап предстои създаването на органи на властта в освободените територии, което според Водолацкий ще отмене около 3-4 месеца.

Третият етап вече ще извършват новите властови органи. Те ще трябва да се заемат с денацификацията на населението, да работят с хората, които през цялото време преди това са били под влиянието на нацисти. „Това ще отнеме около година”, посочи депутатът.

Това е най-конкретното изброяване на задачите на руската операция в Украйна, както и сроковете за тяхното изпълнение. Неотдавна говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че операцията върви по план, целите се изпълняват и тя може да приключи в обозримо бъдеще, но не посочи срокове.

Кадиров: Русия ще превземе и Киев

Нямало да има стъпка назад

Чеченският лидер Рамзан Кадиров

Руските сили ще водят настъпление не само срещу обсаденото украинско пристанище Мариупол, а и към Киев и други украински градове, заяви чеченският лидер Рамзан Кадиров в „Телеграм”, предаде Ройтерс.

„Луганск и Донецк - първо ще ги освободим изцяло... и след това ще превземем Киев и всички други градове”, подчерта чеченският лидер.

Кадиров, който често се е самоопределял като „войник” на руския президент Владимир Путин, отсече, че няма никакво съмнение за Киев.

„Уверявам ви - няма да бъде направена нито стъпка назад”, заяви той.

Малко след началото на инвазията на Русия в Украйна Кадиров публикува видео в „Телеграм”, на което е облечен във военна униформа и е седнал около маса с войници. Чеченският лидер обяви, че записът е направен в Гостомел - летище до Киев, завзето от руснаците в първите дни на инвазията. „Онзи ден бяхме на 20 км от вас, нацистите от Киев, а сега сме още по-близо”, написа към видеото Кадиров. Той призова украинските сили да се предадат, защото в противен случай с тях е „свършено”.

Австрийският канцлер при Путин за газа

Срещата им продължи час и половина

Дискусията с Владимир Путин била тежка, открита и пряма, посочи Карл Нехамер.

Австрийският канцлер Карл Нехамер стана първият европейски лидер, който се срещна с руския президент Владимир Путин след инвазията на Русия в Украйна, започнала на 24 февруари.

Двамата лидери разговаряха в Москва, където Нехамер пристигна днес. Срещата им продължила около час и половина.

Журналисти не присъстваха на началото й, както обикновено се прави, а след срещата не бяха предвидени изявления, като говорителят на Кремъл Дмитрий Песков посочи, че това е по настояване на австрийската страна.

Кризата в Украйна бе основна тема на разговорите между Путин и Нехамер. В изявление след края им австрийският лидер посочи, че най-важното му послание към Путин е било за край на войната в Украйна, тъй като по време на военни действия има само губещи и от двете страни.

Нехамер освен това допълни, че дискусията с Путин е била тежка, открита и пряма. Канцлерът каза още, че е чувствал като свой дълг да разговаря лично с руския президент, за да е сигурен, че са положени максимални усилия за слагане на край на конфликта.

Преди да започне срещата Песков заяви, че кризата в Украйна ще бъде основна тема на разговорите Путин-Нехамер. Говорителят на Кремъл обаче допълни, че двамата най-вероятно ще обсъдят и доставките на руски газ за Европа, като подчерта, че този въпрос е особено важен за Австрия.

Междувременно в самата Австрия Нехамер бе подложен на критики, че се среща лично с Путин, който е започнал нарушаваща международното право война.

Шефът на BASF за енергийното ембарго срещу Русия: Наивни моралисти ще унищожат икономиката на Германия

Изпълнителният директор на BASF Мартин Брудермюлер

Бойните действия в Украйна принудиха главния изпълнителен директор на немския химически концерн BASF Мартин Брудермюлер да се усъмни във всичко, което е знаел досега, пише в. „Франкфуртер алгемайне цайтунг”.

Ако стопанинът на Кремъл Владимир Путин спре доставките на газ за Германия или Берлин им наложи ембарго, „колелата на химическата индустрия ще спрат”, предупреждава той.

И това ще се случи и на фона на мащабна трансформация на производството в концерна, чиито продукти ръководството иска да направи климатично неутрални, обясни той. За да направите това, електрификацията на оборудването се извършва вътре в предприятието.

В същото време Брудермюлер винаги се е застъпвал за развитието на възобновяеми енергийни източници. Той иска да бъде в челните редици на зеленото движение, тъй като зеленият подход дава на компанията предимство на международния пазар. Но трансформацията ще отнеме време и спирането на руския газ ще го изложи на риск.

Брудермюлер е силно поразен от настоящата ситуация, в която много хора в страната, включително тези на високи позиции, не разбират как работи производствената верига. Те не разбират какво е в основата на просперитета на Германия и как работи нейната индустрия и дори не си представят как спирането на химическото производство и липсата на лакове, пластмаси, пяна, торове и дори лекарства ще се отразят на икономиката.

„Наивните моралисти”, които осъждат военните действия на Русия в Украйна, са способни напълно да унищожат германската икономика. Брудермюлер дори „загуби търпението си”, когато чу известен икономист да нарече газовия бойкот приемлива мярка. Според шефа на BASF основните поддръжници на този подход са тези, които не носят никаква отговорност.

Германският бизнесмен изпитва истинска „физическа болка”, представяйки си как ще изглежда бъдещото газоснабдяване на Европа. Вместо да купува евтино руско синьо гориво, шистовият газ от Съединените щати първо ще бъде превърнат в течна форма, след това ще бъде транспортиран през океана с танкери до Европа и след това ще бъде превърнат обратно в газ по време на трудоемък процес. Последствията от украинската криза ще се усещат от европейската и германската индустрия още дълго време, дори след като войната спре. САЩ ще получат газ за една шеста част от цената, която плащат европейците. В същото време Китай и Индия, които не се присъединиха към санкциите, вече намалиха цената на производството си с 20%.

Войната в Украйна застрашава не само доставките на газ за Германия и отношенията є с Русия, но и глобализацията, каза Брудермюлер. Лично за него, това което се случва, е много обезпокоително. Факт е, че BASF е един от най-големите чуждестранни инвеститори в Китай и концернът вече е започнал изграждането на голяма производствена площадка там на стойност $10 млрд. Това е най-голямата еднократна инвестиция за компанията.

Сега, заради проруската ѝ позиция, Западът може да започне все повече да възприема Поднебесната империя като противник, поради което този проект ще стане и политически, опасява се Брудермюлер.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа