Само магията на Йозил засенчи „Лудогорец“

Arsenal’s midfielder Mesut Ozil (2-R) kicks the ball to score during the UEFA Champions League Group A football match between PFC Ludogorets and Arsenal, on November 1, 2016 at the Vassil Levski stadium in Sofia. / AFP PHOTO / ROBERT ATANASOVSKI

Миг на гениалност и извънземна класа успяха да засенчат доброто представяне на „Лудогорец“ срещу „Арсенал“ в Шампионската лига. „Орлите“ бяха на 3 минути от престижното 2:2, когато халфът на гостите Месут Йозил изскочи сякаш от нищото, позабавлява се с отбраната на „зелените“ и принуди националния стадион „Васил Левски“ да притихне, преди да прати топката в опразнената врата за крайното 3:2. Секунди след виртуозното изпълнение вече нищо не беше същото - „Арсенал“ ликуваше макар и след измъчена победа, а „зелените“ пак се утешаваха, че са направили най-добрия си мач. Да, този път те играха като равен с равен с английския гранд, но футболът се играе на голове, а българският шампион инкасира общо 9 от двата сблъсъка с „Арсенал“.

„Той идва от друга планета, която нито един друг от „Арсенал“ все още не е открил", обяви коментаторът на „Скай спортс“ Чарли Никълас за Йозил. А испанският „Марка“ добави: “Немският национал вкара един от най-красивите голове в историята на Шампионската лига."

Освен с победно попадение Йозил се отчете и с асистенция №200 в своята кариера. Така винаги скромният извън терена футболист вече е с 4 гола в тазгодишното издание на турнира и само Лео Меси от „Барса“ има повече (7). Победата пък класира тима на Арсен Венгер за следващата фаза, където е и отборът на ПСЖ.

Мисията на „Арсенал“ обаче далеч не изглеждаше успешна в 15-ата минута на мача, когато „Лудогорец“ поведе с 2:0. Джонатан Кафу и Клаудиу Кешеру смълчаха шумните англичани по трибуните след мълниеносни контраатаки, впечатлили дори мениджъра на лондонския тим Арсен Венгер.

„Преди мача казах, че „Лудогорец“ е добър отбор и не бях изненадан от това, което показаха - анализира французинът. - Но бях впечатлен от скоростта им и агресивното и добро начало. Много бързо успяхме обаче да се върнем в мача и до почивката да изравним. „Лудогорец“ е опасен отбор.“

"Направихме много лош старт, в който футболистите на съперника направо ни убиха с тези контраатаки - обясни Оливие Жиру, голямата звезда на „Арсенал“. - Знаехме, че са остър отбор, но въпреки това бяхме изненадани. Показахме обаче отборен дух, успяхме да изравним още до почивката, а при победния ни гол демонстрирахме, че можем да бием „Лудогорец“ с неговото най-силно оръжие - контраатаката.“

Капитанът на „орлите“ Светослав Дяков показа характер след болезненото поражение и пое изцяло вината:

“Единственият виновник да не спечелим съм аз. Поемам си отговорността. Изиграхме много силен мач и заслужавахме точката. Държахме се много достойно, но предадох отбора. Тежко е, но съм малко афектиран още. Сигурен съм, че имаме сили да играем в Европа и през пролетта.“

Надеждата за „орлите“ да продължат в евротурнирите е напълно реална. За целта те трябва да останат пред „Базел“ в класирането, а следващият им мач е именно срещу швейцарския шампион в София.