Слагат край на съдийските грешки

A technician checks the video arbitration system that will be used during the friendly football match France vs Spain on March 28, 2017 at the Stade de France stadium in Saint-Denis, north of Paris. / AFP PHOTO / FRANCK FIFE

Край на съдийските грешки! Това е целта на плана, разработен от органа по правилата на играта във ФИФА. Световната футболна централа прави всичко възможно за намаляване на реферските гафове. А такива - колкото искаш. Освен в националните шампионати брутални грешки не са рядко явление в европейските клубни турнири и големите футболни форуми. Последният най-ярък пример е реваншът на четвъртфиналите между „Реал“ и „Байерн“. Всички грешки бяха в ущърб на баварците. Най-грубите гафове бяха зачетени два гола на „Кралския клуб“, дошли от засада, както и изгонването на Артуро Видал. Грешки имаше и на осминафиналния мач реванш между „Барселона“ и ПСЖ. Срещи, след които доверието към „мъжете в черно“ падна рязко.

А още през 2016 г. на заседание на ФИФА бе одобрено предложението за използване на видеоасистент. Става въпрос за системата VAR. Екип от рефери и анализатори разглеждат в реално време спорни ситуации на футболен двубой и държат постоянна връзка с главния съдия. Така арбитърът получава максимално точна информация за всяка спорна ситуация. И по всичко личи, че не е далеч времето, в което ще видим тази технология в действие.

Италианската Серия А ще е първото голямо първенство, което ще въведе VAR. Това ще се случи още през следващия сезон.

Английската Висша лига все още няма намерение да прибегне до иновацията. В момента на Острова са се нагърбили с изучаването на технологията. Първите прогнози са, че въвеждането й може да се осъществи най-рано за сезон 2018/2019. От местната футболна асоциация обаче обмислят тестово използване по време на мачовете от третия кръг в турнира за Купата на Англия догодина. Подобни намерения имат и в Германия.

Карло Анчелоти, треньорът на „Байерн“, и Арсен Венгер, мениджърът на „Арсенал“, призоваха за въвеждане на видеотехнологията.

„Рефер развали перфектната игра на реванша ни с „Реал“ - каза Анчелоти. - Не мисля, че „Кралският клуб“ има влияние върху съдиите. Просто реферите взеха грешни решения. Никога не съм бил в ползва на въвеждането на VAR технологията, но трябва да призная, че тя е повече от необходима. Грешки на такова ниво във футбола са не допустими. Надявам се, че видеотехнологиите ще помогнат на реферите и системата ще бъде въведена възможно най-скоро.“

Венгер пък никога няма да забрави загубената с „Монако“ титла през 1993 г. Тогава „Марсилия“ триумфира, но впоследствие тимът беше изхвърлен от елита на Франция заради корупционен скандал.

„Манипулации има по целия свят - каза Венгер. - Видеотехнологиите са нужни на футбола. Те ще са враг на корумпираните съдии.“

На друго мнение обаче е Зинедин Зидан, треньорът на „Реал". „Ще трябва да свикнем с това, ако ФИФА го наложи като политика - каза Зидан. - Моето лично впечатление е, че тази технология води само до объркване.“

Слагат край на съдийските грешки

Хауърд Уеб, главен съдия на финалния мач на Световното първенство през 2010 г. между Испания и Холандия, призна, че е трябвало да покаже червен картон на полузащитника на „оранжевите“ Найджъл де Йонг. Бившият рефер стигна до това заключение, след като видял повторения от ситуацията с кунгфу удара на Де Йонг.

„Нямах добър изглед към ситуацията и показах само жълт картон - призна Уеб. - Ако имаше видеотехнологията тогава, със сигурност щях да изгоня Де Йонг. Именно заради това смятам, че видеотехнологиите ще са от полза на нас, а и на футбола като цяло.“

Не са малко и твърденията, че подобна иновация „би убила чара на най-великата игра“. Тестове с технологията обаче са повече от успешни. На приятелския двубой между Франция и Испания през март светът стана свидетел на началото на новата революция във футбола. Иберийците спечелиха с 2:0, но срещата ще остане в историята заради сериозното влияние на видеоповторенията върху развоя на мача. Експериментално за първи път арбитър, разположен извън стадиона, имаше право да дава съвети на своите колеги и това въздейства върху крайния резултат.

Тобиас Щилер, който гледаше мача като агент под прикритие на ФБР на екрани в бус, се намеси на два пъти. В едната ситуация отмени гол в полза на Франция, а в края зачете попадение на Испания. Трябва да отбележим - намесите на Щилер и в двата случая бяха перфектни. Това не можем да кажем за главния арбитър Феликс Зуайер и неговите асистенти, които и в двата случая отсъдиха грешно.

„Беше положителен тест, тъй като благодарение на видеоповторенията не ощетяваме нито един от двата отбора - каза Феликс Зуайер. - Сътрудничеството с рефера извън стадиона беше точно, бързо и много професионално. Радиовръзката бе отлична. Тобиас Щилер имаше постоянен контакт с нас и се разбирахме отлично.“

„Защо да не се използва тази технология, като се видя, че тя е успешна и справедлива - заяви Дидие Дешан, селекционерът на Франция. - Малко или много футболът ще се промени, но дори и тази игра трябва да мине през своята еволюция.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол Свят