В рамките на Великия магистрален съвет бе открит паметник “Рицарят на светлината”
Изложба в “Галерия 900”
Орденът на рицарите тамплиери на Йерусалим (OSMTH) провежда своя Велик магистрален съвет в България, а световният форум е първият присъствен за тамплиерите от края на ограниченията по пандемията. Великият приор на Велик приорат България ген.-майор (о. р.) акад. Румен Ралчев посрещна в София 23 делегации от различни държави, включително от Украйна и Русия. Великият магистрален съвет продължава и днес, като по време на форума всички гости дадоха изключително висока оценка на организацията на събитието и българските си домакини. Освен научните конференции, в рамките на Великия магистрален съвет беше открит паметник “Рицарят на светлината”, който е дело на Велик приорат -България, а рицари тамплиери представиха свои произведения в “Галерия 900”.
Историята на Ордена на рицарите тамплиери в България започва през 2002 г., когато първите българи са посветени в рицарство в Австрия, Сърбия и Италия. На 18 август 2008 г. Велик приорат България е приет за пълноправен член на Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим - неправителствена организация със седалище в Женева, със специален консултативен статут към ООН и член на Международното бюро за мир - Нобелови награди.
Основните цели на Ордена са подпомагане на християни в беда и интелектуална благотворителност, намаляване на напрежението на верска основа чрез контакти между различните вероизповедания, взаимопомощ, каза пред “Труд News” Румен Ралчев.
Биляна Веселинова,
Труд News
- Господин Епълби, защо световният Орден на тамплиерите избра София за провеждането на Великия магистрален съвет? С какво тамплиерите в България заслужиха тази чест?
- Велик приорат-България е един от най-активните наши приорати и е много важно ние да сме там, където има действие, където има активен живот.
- Как се отрази пандемията, локдауните на работата на Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим по целия свят?
- Това беше драматична промяна. Коронакризата беше предизвикателство за както за всички хора, така и за тамплиерите. Всъщност, ние бяхме донякъде късметлии, че успяхме да прегърнем технологиите, дигиталните връзки. Като всички останали и ние се научихме бързо да използваме всички видове онлайн-комуникации за нашите разговори - skype, zoom и други платформи. Но този начин на комуникация за съжаление никога не може да замени срещите лице в лице, както и възможността да посещаваме интересни и красиви места и страни.
- Може ли след един век, например, тамплиерите да имате дигитални ритуали? И ще успеете ли да съхраните хармонията на ритуалите?
- Мисля, че всичко е възможно (Смее се, б. а.). Надявам се, но разбира се, че няма гаранция. И понеже хармонията е много важна, аз се надявам да успеем да я запазим.
- Сега светът е в нова криза - съвсем близо до България е огневата линия в Украйна. Какви са взаимовръзките между Великия приорат на Украйна и Великия приорат на Русия в този момент?
- Ние всички сме християнски братя и сестри, а и индивидуално сме братя и сестри като рицари и дами. Връзките ни са лични. Срещите на тамплиерите не са срещи на правителствени представители и се надявам рицарите и дамите от Великите приорати на Украйна и Русия да продължават да имат топли чувства едни към други както до сега и да си показват взаимното уважение, което винаги сме имали в нашата християнска организация.
- Вие сте потомствен адвокат, и ми направи впечатление, че Вашата кантора е започнала да помага на военни ветерани от Втората световна война - продължавате ли тази традиция?
- Това е традиция, която баща ми започна навремето, по-точно през 1951 година. А иначе кантората работи от 1924 година, мен още ме е нямало. Баща ми започна да помага на своите приятели, той самият е ветеран от войната и започна да съдейства на приятели, които имаха нужда от подкрепа.
- Правото на меча или правото на Словото е силата на рицаря, за да защитава Истината?
- Знаете ли, аз също съм бил войник, бил съм в специални части и да ви призная, бих искал никой друг да не минава през това. Не знам, надявам се, че Словото ще надделее и ще има повече сила.
- Вие започнахте мандата си като Велик майстор на Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим през 2018 година, но малко след това започна коронакризата, а днес сме изправени отново пред световна криза и сериозен военен конфликт. Това е предизвикателство за всеки лидер, без значение на каква организация е начело. Как Орденът може да спомогне за по-спокоен диалог между различните общности?
- Съгласен съм, но смятам, че всяко поколение е изправено пред своите предизвикателства. Ние продължаваме своята дейност, фокусираме се върху нещата, които са важни за нас - продължаваме да се грижим за хората в риск, особено тези в Светите земи, продължаваме да градим мостове между хората от всички вероизповедания, най-вече всички християнски деноминации. Тамплиерите издигаме високо глас и алармираме, когато виждаме, че някъде се случва нещо нередно. И всъщност през цялото време търсим мир и разбирателство и опрощение за всички. Вярвам, че който е получил повече, от него се очаква повече. Моето семейство е благословено и приемам за свое задължение да давам повече.
- Как да разбираме Христовата молитва в частта ѝ “както на Небето, така и на Земята”?
- Аз мисля, че Бог живее чрез нас и в нас. И е много важно хората да виждат Бог в другите хора. По-рано някъде бях написал, че това, по което разпознаваш християните е, че те те карат да виждаш по-лесно Бог. Това е наше християнско задължение.