Статуята от Хераклея Синтика може да е на организатор на гладиаторски игри

Открит близо до римската скулптура надпис от I-II век насочва към агонотета Тиберий Клавдий Бакхий

Статуята, открита при разкопките в античния град Хераклея Синтика край с. Рупите, Петричко, все още няма глава, съобщиха от медийната платформа Archaeologia Bulgarica. Но благодарение на намерения в близост надпис вече има предположение за името на знатния хераклеец, когото може би е изобразявала.

След отмиването и на последните следи от пръст се изясни, че скулптурата е изработена от качествен бял мрамор и най-вероятно е правена в края на I – началото на II век. От същия период е и намереният в близост цялостно запазен надпис, разчетен на място от епиграфа от СУ „Св. Климент Охридски“ Николай Шаранков.

Специалистът по древни езици продължава да работи по него, резултатите скоро ще бъдат публикувани. Но отсега е ясно, че в надписа се споменава името на агонотета (тоест на организатора на състезания и игри) Тиберий Клавдий Бакхий.

„В Римската империя това е било почетно задължение, с което общината е натоварвала състоятелни граждани – пояснява ръководителят на разкопките доц. д-р Людмил Вагалински, автор на монографията за спортните и гладиаторски игри „Кръв и зрелища“ . – А те са го приемали като чест и са влагали свои средства в уреждането на спортни, драматични, музикални състезания или на гладиаторски игри“. Точно последното е най-вероятно в случая, тъй като вече знаем, че в Хераклея Синтика е бил силен култът към богинята на възмездието Немезида, свързвана и с гладиаторските игри.

Това е вторият надпис, съдържащ името на Тиберий Клавдий Бакхий, открит на обекта. Първият вече е публикуван и коментиран в научната литература. Сегашният обаче е още по-интересен, защото доказва, че по време на разцвета на Римската империя Хераклея Синтика се нарежда по значимост до градски центрове като Тесалоника (днешен Солун в Гърция).

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България