Страх, ужаси и сълзи в Белия дом

Книга за победата и първата година управление на Доналд Тръмп разбуни духовете в САЩ

Докато светът още преглъщаше смисъла на изявлението на американския президент Доналд Тръмп за „по-голямото му ядрено копче“ от това на севернокорейския лидер Ким Чен Ун, в сряда тази седмица американските граждани се събудиха с литературна рецензия по сутрешните си телевизионни програми. Поводът бе публикуването на книгата на американския журналист Майкъл Улф „Огън и жупел – Белият дом на Тръмп отвътре“ (Fire and Fury – буквално „огън и ярост“, изразът, с който Тръмп заплаши с отговор КНДР след първият по време на мандата му севернокорейски ядрен опит). Главен герой в книгата, резултат от над 200 частни разговора с хора на различни нива в администрацията на Белия дом и близкото обкръжение на Доналд Тръмп, е изпадналият в немилост бивш главен стратег на президента на САЩ Стив Банън. От думите на когото излиза, че срещите на сина на Тръмп с руски представители по време на предизборната кампания през 2016 г. са имали характера на „държавна измяна“ и е трябвало още тогава да бъдат съобщени на ФБР; че няма как Тръмп-младши да не е докладвал на баща си съдържанието на разговорите и евентуални отправяни предложения от Москва за съдействие под каквата и да е форма; че разследването на връзките на кампанията с Русия ще бъде отклонено в посока пране на пари и жертви в нея ще паднат първо едноименният син на президента, а в последствие и зет му, Джаред Къшнър; че според американския ветеран-дипломат Хенри Кисинджър администрацията на Белия дом е разделена в постоянна вражда на „евреи и не-евреи“, първите водени от Иванка Тръмп, а вторите, допреди време, от самият Банън.

Доколко достоверни и доказуеми са тези твърдения си е работа на американците. Факт е, че адвокатите на Доналд Тръмп внесоха искане за спиране на публикуването на книгата следващата седмица под заплаха от съдебно преследване. Факт е и също, че издателят на „Огън и жупел“, „Хенри Холт и ко“ я определи в изявление като фундаментална за националния дебат и отказа да спре или забави издаването й. Дори я пусна на пазара по-рано. Не трябва да се подминава и моментът, че Банън паралелно на разпращането на авансовите копия от книгата до медиите, обяви, че няма да дава повече изявления, няма да коментира в американския национален ефир, няма да става съдебен свидетел или да си наема адвокат. За сметка на това основният спонсор на неговата онлайн машина за пропагандни новини „Брайтбарт“, Ребека Мърсър, е оттеглила цялата си финансова подкрепа, след разговор с Доналд Тръмп по телефона в четвъртък.

Последният, разбира се, отрича „ан блок“, нарече Банън „душевно болен човек“, който се е съсипал, след като е бил изгонен от Белия дом, не е имал никаква роля в избирането на Тръмп за президент и не може да приеме, че „не умее да побеждава“, както той (Доналд Тръмп) умее да го прави. Последното го приемайте колкото двузначно искате. Следващите извадки от авансовото копие на „Огън и жупел“ (собствен превод) са публикувани от списание „Ню Йорк“.

ИЗВАДКИ ОТ БЕСТСЕЛЪРА

Неочакваната победа – Мелания в сълзи

„Малко след 8 вечерта в деня на изборите, когато неочакваната прогноза – Тръмп всъщност може да спечели – беше потвърдена, Доналд-младши казал на приятел, че баща му изглеждал сякаш е видял призрак. Мелания била обляна в сълзи и не от радост. В рамките на час, по наблюденията на Банън, един объркан Тръмп се е трансформирал от един невярващ Тръмп, в един потресен Тръмп. Едва тогава е дошла последната трансформация: изведнъж Тръмп се е превърнал в човека, който вярва, че заслужава и е напълно способен да бъде, президент на САЩ.“

Тръмп се плаши от Белия дом

„Тръмп, фактически, смяташе Белия дом под нивото му и дори плащеш. Затвори се в собствената си спалня – за първи път от Кенеди насам президентската двойка поддържа отделни спални. В първите дни още настоя да се инсталират още два телевизионни екрана до вече съществуващия и да се постави ключалка на вратата. С последното се стигна до кратък сблъсък със „Сикрет сървис“, които настояваха да имат постоянен достъп до стаята.“

Иванка-президент!

„Залагайки на баланса между риска и печалбата, и Джаред и Иванка се съгласиха да поемат позиции в Белия дом, въпреки че почти всеки, който ги познаваше, ги, съветваше обратното. Беше тяхно съвместно решение като двойка, и в известен смисъл, беше си съвместна работа. Имаха честна сделка помежду си: ако се появи възможността в бъдеще, тя ще е кандидатът за президент. Първата жена президент, си мислеше Иванка, няма да е Хилъри Клинтън, а ще е Иванка Тръмп. Банън, който я наричаше „Ярванка“ и услугите му вече бяха широко използвани от Белия дом, беше потресен, когато научи за сделката на двойката.“

Възхитата от Рупърт Мърдок

„Рупърт Мърдок, който беше обещал да поздрави новоизбрания президент, закъсняваше. Когато някои от гостите започнаха да се подготвят за тръгване, един все по-развълнуван Тръмп ги увери, че Рупърт е на път. „Той е един от великите. Последният от великите“, казал Тръмп. „Трябва да останете, за да се запознаете.“ Все още неосъзнаващ идеята, че е най-могъщият човек на планетата, Тръмп все още се опитваше всячески да си заслужи благоволението на медиен магнат, който отдавна го беше нарекъл шарлатанин и глупак.“

И по думите Мърдок ...

„На 14 декември (б.р. – 2016 г.) в „Тръмп тауър“ пристигна делегация от Силициевата долина, за да го срещне. По-късно същия следобед, според източници запознати с разговора, Тръмп се обадил на Рупърт Мърдок, който го попитал как е преминала срещата.

„О, велико, просто велико“, казал Тръмп. „Тези момчета наистина имат нужда от моята помощ. Обама не беше добре настроен към тях, твърде много регулации. Имам истинска възможност да им помогна.“

„Доналд“, казал Мърдок, „тези момчета държаха Обама в джоба си в продължение на осем години. Практически те въртяха администрацията му. Те нямат нужда от твоята помощ.“

„Добре де, да вземем тези Н-1В визи. От тях имат много нужда.“

Мърдок тогава обърнал внимание, че избирането на по-либерален подход към Н-1В визите, които отварят вратите на Америка за специално селектирани имигранти, може да се окаже трудно за прокарване, съвместно с обещанията за построяване на стена и затваряне на границите. Но Тръмп изглежда не се трогвал от доводите, уверявайки Мърдок, „Ще го измислим, някак си.“

„Какъв шибан идиот“, казал Мърдок, затваряйки телефона.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка